Luptătorul constănțean Andrei Savu, campion național de cadeți

Sport 14 Iunie 2017 / 16:28 1375 accesări
Andrei Savu (LPS „Nicolae Rotaru”) pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la Botoșani (în fața sa, antrenorii Ioan Giuglea și Valentin Dobrin)

La sfârșitul săptămânii trecute, la Botoșani, a avut loc faza finală a Campionatelor Naționale de lupte pentru cadeți și cadete, competiție la care au participat și mai mulți luptători legitimați la cluburi constănțene. Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin) a deplasat în nordul României nouă sportivi, cinci fete și patru băieți, care au cucerit în total trei medalii. Cea mai bună comportare a avut-o Andrei Savu, care a devenit campion național la categoria 54 kg, stilul greco-romane, fără a ceda vreun punct de-a lungul competiției! Ștefan Popa (42 kg) a cucerit medalia de bronz, iar Constantin Păun (100 kg), care practică acest sport de numai câteva luni, a ocupat locul 5. A treia medalie, tot de bronz, a intrat în posesia Amaliei Rătunzeanu, la categoria 60 kg, lupte libere feminin. La aceeași categorie, Alexandra Condruț s-a clasat pe locul 5.

Tot la stilul greco-romane, CS Farul Constanța (antrenor Grigore Gheorghe) a obținut două medalii de argint, prin Minur Pîrvu (50 kg) și Iulian Chelărescu (76 kg).

Tot cu două medalii, însă de aur, s-a întors de la Botoșani și Clubul Sportiv Școlar Mangalia (antrenori Marian Oancea și Cornelius Trucmel), ambele la lupte libere feminin. Ana-Maria Pîrvu (49 kg) și Andreea Ana (51 kg) au devenit campioane naționale la categoriile respective de greutate. În ierarhia pe cluburi, CSȘ Mangalia a ocupat locul 2 la lupte libere feminin.

În fine, Ștefan Orza, de la ACS Aurora 23 August (antrenori Gheorghe Ciupercă și Aurelian Marin), a ocupat locul 5 la categoria 58 kg, lupte libere.