Manchester United a câștigat Cupa Ligii Angliei

Sport 27 Februarie 2017 / 17:07 446 accesări
Cu toate că nu a fost utilizat în finală, Wayne Rooney, căpitanul tradițional al lui Manchester United, a ridicat primul trofeul Cupei Ligii Angliei

Echipa Manchester United a învins duminică seară formația Southampton, scor 3-2, în finala Cupei Ligii Angliei disputată pe stadionul Wembley din Londra, în fața a 85.000 de spectatori. Partida a fost decisă de un gol marcat de Zlatan Ibrahimovic, cu trei minute înainte de finalul partidei, această realizare arătând încă o dată cât de important e suedezul de 35 de ani pentru echipa lui Jose Mourinho. Acesta e al doilea trofeu de la venirea portughezului pe Old Trafford, după Supercupa Angliei (Community Shield) cucerită în vară în faţa lui Leicester City, tot cu un gol marcat pe final de Ibrahimovic.

United a început perfect meciul de pe Wembley, cu Ibrahimovic în rolul principal. În minutul 19, suedezul a transformat o lovitură liberă de la mare distanţă şi nimic nu părea să o poată opri pe United din drumul spre trofeu, mai ales că Lingard a făcut 2-0 în minutul 38. Southampton a reuşit să revină în joc chiar înainte de pauză, prin Gabbiadini (45+1), şi tot italianul a restabilit egalitatea imediat după reluare (48). United a resimţit şocul, iar meciul a rămas echilibrat până în minutele de final, când acelaşi Ibrahimovic a dat lovitura de graţie. Suedezul s-a înălţat în centrul careului şi a trimis cu capul sub bară pentru 3-2! Era minutul 87 și Southampton n-a mai găsit forţa să revină în meci.

Manchester United și-a trecut în palmares a cincea Cupă a Ligii din istorie, în timp ce Southampton a ratat ocazia de a cuceri primul său trofeu important după o pauză de 41 ani. Pentru antrenorul lui United, portughezul Jose Mourinho, acesta este al 19-lea trofeu major din carieră și al doilea obținut de la sosirea sa pe Old Trafford, în vara anului trecut. Fundașul român Florin Gardoș nu a făcut parte din lotul lui Southampton la acest meci.

Au evoluat formațiile:

Manchester United (antrenor Jose Mourinho): De Gea - Valencia, Bailly, Smalling, Rojo - Herrera, Pogba - Lingard (77 Rashford), Mata (46 Carrick), Martial (90 Fellaini) - Ibrahimovic (rezerve neutilizate: Romero, Blind, Young, Rooney).

Southampton (antrenor Claude Puel): Forster - Cedric, Yoshida, Stephens, Bertrand - Romeu, Davis (90 Rodriguez), Ward-Prowse - Tadic (78 Boufal), Gabbiadini (83 Long), Redmond (rezerve neutilizate: Hassen, Caceres, McQueen, Hojbjerg).