Medalii pentru luptătorii constănțeni la Cupa României pentru cadeți

Sport 28 Noiembrie 2016 / 20:01 1286 accesări
Antrenorul Cornelius Trucmel, de la Clubul Sportiv Școlar Mangalia, alături de sportivele sale Andreea Ana (câștigătoarea categoriei 56 kg) și Ana Maria Predică (locul 2)

La sfârșitul săptămânii trecute, la Târgoviște s-a desfășurat Cupa României la lupte pentru cadeți. S-a concurat la toate stilurile - greco-romane, libere și libere feminin -, iar sportivii legitimați la cluburi din județul Constanța s-au numărat din nou printre protagoniști.

Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” din Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin) a obținut în total trei medalii, dintre care una de aur, prin Vlăduț Popa, învingător la categoria 85 kg, stilul greco-romane. Cu medalii de bronz s-au întors la Constanța Ștefan Popa (46 kg, LGR) și Elena Sandu (43 kg, LL). Iulian Popa (63 kg, LGR) și Alexandra Condruț (60 kg, LL) au ocupat locul 5 la categoriile respective.

„Iulian Popa s-a luptat foarte bine, însă a picat pe o jumătate de tablou infernală, cu 4-5 favoriți la podium. Dacă era pe celălalt culoar, ajungea sigur în finală. Oricum, obiectivul de a cuceri trei medalii a fost îndeplinit, avem și una de aur. Sunt totuși puțin nemulțumit, pentru că se putea și mai bine. Așteptam mai mult de la Andrei Savu, care a prins o zi slabă, dar și de la Crina Pintilie. În plus, Elena Sandu avea șanse să ajungă în finala mare, dar a făcut foarte greu categoria și asta s-a văzut”, a declarat Ioan Giuglea.

Tot cu trei medalii s-a întors de la Târgoviște și Clubul Sportiv Școlar Mangalia (antrenori Marian Oancea, Cornelius Trucmel și Alina Ivan), toate la lupte libere. Andreea Ana a câștigat categoria 56 kg, după ce a învins-o în finală pe colega sa de club Ana Maria Predică, iar Ștefan Teodorescu s-a clasat pe locul 2 la categoria 85 kg. Cătălin Pîrvu (69 kg) a ocupat locul 5.

În fine, CS Farul Constanța (antrenor Grigore Gheorghe) a obținut o medalie de aur la stilul greco-romane, prin Minur Pîrvu (50 kg).

Cupa României pentru cadeți a fost ultima competiție oficială de lupte din acest an. Ioan Giuglea speră să găsească finanțele necesare pentru a se deplasa cu luptătorii de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” la un turneu foarte puternic care va avea loc la Cîmpulung Muscel, în perioada 16-17 decembrie.