Sportivele din Mangalia și Constanța au dominat CN de lupte libere pentru junioare 3 și 4

Sport 31 Octombrie 2016 / 17:48 696 accesări
Copiii și antrenorii de la CS Mangalia, mândri de medaliile cucerite la Buziaș

La sfârșitul săptămânii trecute, la Buziaș (județul Timiș) au avut loc Campionatele Naționale de lupte libere pentru juniori 3 și 4, masculin și feminin (fostele categorii de vârstă copii 1 și copii 2). Juniorii 3 sunt sportivi născuți în 2001 și 2002, iar juniorii 4 sunt născuți în 2003 și 2004. Ca de obicei în ultimii ani, sportivii din județul Constanța s-au numărat printre protagoniștii competiției, însă trebuie remarcat că la ediția 2016 au ieșit în evidență fetele! Luptătoarele de la CS Mangalia (antrenori Marian Oancea, Cornelius Trucmel și Alina Ivan) au cucerit cel mai mare număr de medalii, iar în clasamentul pe echipe, clubul din sudul litoralului a ocupat primul loc atât la junioare 3, cât și la junioare 4!

La juniori 3, Ana-Maria Pîrvu (categoria 48 kg) și Ana-Maria Predică (56 kg) au devenit campioane naționale, în timp ce Răzvan Ioniță a cucerit bronzul la 60 kg. De asemenea, la 55 kg, Constantin Manea a ocupat locul 5. La juniori 4, Alexandra Voiculescu (26 kg), Diana Zamfir (65 kg) și Daniel Sandu (32 kg) au cucerit medalii de aur, Delia Voiculescu (28 kg) a obținut argintul, iar Cătălina Goja (26 kg), Loredana Predică (40 kg) și David Dobrin (85 kg) au revenit acasă cu medalii de bronz.

„A fost un campionat național foarte reușit. Avem mulți copii la sală, avem și o generație de copii foarte talentați, care în numai doi ani de zile simt deja gustul medaliilor. Sunt mulțumit de rezultate, dar, ca întotdeauna, era și loc de mai bine”, a declarat Marian Oancea.

Două titluri naționale la junioare 4 a cucerit și LPS „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin), prin Amalia Rotunzeanu (56 kg) și Cristina Roșioru (60 kg), iar cu doar două sportive clubul constănțean a ocupat locul 4 pe echipe, din 30 de participante! De asemenea, Crina Pintilie a obținut bronzul la categoria 60 kg, junioare 3. LPS a deplasat la Buziaș șase luptătoare.

„Obiectivul nostru a fost să luăm minimum două medalii și ne întoarcem acasă cu trei, dintre care două de aur, ceea ce e foarte bine. Puteam să mai luăm cel puțin o medalie, dacă nu se accidenta Crina Pintilie în semifinală. În mod normal, ea trebuia să ajungă în finală și ar fi tras-o în recalificări pe Alexandra Condruț, care ar fi luptat astfel pentru medalia de bronz”, a spus antrenorul Ioan Giuglea, care este și director executiv al Asociației Județene de Lupte Constanța.

Cu un bilanț de trei medalii a revenit acasă și Aurora 23 August. Doi dintre sportivii antrenați de Gheorghe Ciupercă au devenit campioni naționali: Gabriela Cuc (categoria 34 kg) și Daniel Chirițescu (42 kg), ambii la juniori 4. La juniori 3, Ștefan Orza a cucerit medalia de bronz la categoria 55 kg.