Michael Phelps a ajuns la 21 de titluri olimpice!

Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro

Sport 10 August 2016 / 18:50 631 accesări
Michael Phelps a mai bifat câteva capitole din istoria Jocurilor Olimpice

Înotătorul american Michael Phelps, în vârstă de 31 de ani, a câştigat miercuri dimineață încă două medalii de aur în cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, în probele de 200 m fluture și ștafetă 4x200 m liber, ajungând astfel la 21 de medalii olimpice de aur în carieră! „Sunt o mulţime de medalii. Este o nebunie, este răvăşitor”, a afirmat Phelps. Acum patru ani, la Londra, americanul era învins la 200 m fluture de sud-africanul Chad le Clos, după ce câştigase medalia de aur în această probă în 2004 şi 2008. „Voiam să o recuperez. Astăzi am intrat în bazin cu un obiectiv, iar obiectivul a fost atins. Acum mă concentrez pe restul săptămânii, pentru că n-am ajuns nici măcar la jumătatea drumului”, a adăugat Phelps, care a cucerit 25 de medalii de-a lungul participărilor sale olimpice: 21 de aur, două de argint și două de bronz. „Glonțul din Baltimore” este de departe cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice, depășind-o încă de la ediția din 2012, de la Londra, pe gimnasta sovietică Larisa Latînina, câștigătoare a 18 medalii olimpice în carieră, dintre care 9 de aur.

Grație acestei victorii, Phelps a devenit primul înotător care cucerește patru medalii olimpice de aur în aceeași probă și, totodată, cel mai vârstnic campion olimpic de înot într-o probă individuală, la 31 de ani și 40 de zile. Americanul a devenit la Rio al treilea sportiv din istorie care câștigă aurul în aceeași probă la patru ediții consecutive ale Jocurilor Olimpice, după atleții americani Carl Lewis (săritura în lungime) și Al Oerter (aruncarea discului).

Michael Phelps va mai concura la JO 2016 în probele individuale de 100 m fluture și 200 m mixt, astfel că totalul medaliilor sale olimpice ar putea să mai crească! În finala de la 4x200 m liber, din ștafeta americană au mai făcut parte Conor Dwyer, Townley Haas și Ryan Lochte. Duminică, Phelps cucerise medalia de aur în proba de ștafetă 4x100 m liber.

MARIUS RADU, ELIMINAT ÎN SERII LA 100 M LIBER

Înotătorul român Marius Radu a ratat marţi seară calificarea în semifinalele probei de 100 m liber din cadrul concursului olimpic de la Rio de Janeiro. El a parcurs distanţa în 49 de secunde și 57 de sutimi, timp cu care s-a clasat doar pe locul 7 în serie și pe locul 38 la general. Ultimul sportiv calificat în semifinale, cu al 16-lea timp, a fost americanul Nathan Adrian, 48,58. Finala probei este programată joi dimineață.