Monica Niculescu, în semifinalele turneului de la Hobart

Tenis de câmp

Sport 12 Ianuarie 2017 / 12:47 1021 accesări
Monica Niculescu este la un pas de finală

Tenismena română Monica Niculescu, cap de serie numărul 3, s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii în valoare totală de 226.750 de dolari. Aflată pe locul 40 WTA, Niculescu a câştigat meciul disputat în sferturile de finală ale competiţiei în faţa japoneze Risa Ozaki (locul 100 WTA), scor 6-4, 6-4. Partida a durat două ore și şase minute, iar Niculescu a avut un procentaj de reuşită la primul serviciu de 93 la sută şi nu a comis vreo dublă greşeală.

„A fost un meci foarte dur, a trebuit să mă lupt pentru fiecare punct. Din păcate, am o problemă medicală, dar am încercat să trec peste. Mă simt foarte bine aici, la Hobart, pentru că oamenii sunt minunaţi. O să fac tot ce îmi stă în putinţă cu fizioterapeutul şi sper ca mâine dimineaţă (n.r. - vineri) să fiu în regulă”, a declarat Monica Niculescu, la finalul partidei.

În urma calificării în semifinalele turneului din Australia, Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 11.300 de dolari şi 110 puncte WTA.

În semifinale, Niculescu o va întâlni, vineri dimineaţă, pe Lesia Turenko (Ucraina, locul 61 WTA).

VICTORII ROMÂNEȘTI ÎN CALIFICĂRI LA AUSTRALIAN OPEN

Ambele tenismene din România care au evoluat joi în calificările probei de simplu feminin din cadrul primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, au obținut victorii. Mihaela Buzărnescu (locul 541 WTA) a învins-o pe Olga Govortsova (Belarus, 173 WTA), scor 7-5, 5-7, 6-2, după două ore şi 22 de minute de joc, în timp ce Ana Bogdan (locul 125 WTA) a câştigat în faţa olandezei Arantxa Rus (177 WTA), cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4, după două ore şi patru minute.

În turul secund al calificărilor, Mihaela Buzărnescu o va înfrunta pe Olivia Rogowska (Australia, 275 WTA), posesoare a unui wild-card, iar Ana Bogdan se va duela cu Ellen Perez (Australia, 634 WTA). Ambele tenismene românce încearcă să se califice în premieră pe tabloul principal de la Australian Open, acolo unde vor evolua Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu, Sorana Cîrstea şi Patricia Ţig.