Nadal s-a calificat în semifinalele turneului demonstrativ de la Abu Dhabi

29 Decembrie 2016 / 21:04 421 accesări

Tenismenul spaniol Rafael Nadal (locul 9 în clasamentul mondial) a câştigat, joi, meciul cu cehul Tomas Berdych (locul 10 ATP), scor 6-0, 6-4, şi s-a calificat în semifinalele turneului demonstrativ de la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite, disputat pe suprafaţă dură.

Partida a durat o oră şi 16 minute şi a fost prima pentru Nadal din luna octombrie. Spaniolul în vârstă de 30 de ani a luat o pauză cauzată de o accidentare la încheietura mâinii stângi.

În urma acestui rezultat, bilanţul confruntărilor directe Nadal-Berdych a ajuns la 21-4. Cehul nu a trecut niciodată de faza sferturilor de finală la Abu Dhabi, în timp ce Nadal este campionul en-titre (a mai câştigat în 2010 şi 2011).

Rafael Nadal a câştigat două turnee în 2016 (Monte Carlo şi Barcelona - pe zgură) şi a reuşit o finală la Doha.

În semifinale la Abu Dhabi, Rafael Nadal va juca, vineri, împotriva canadianului Milos Raonic (poziţia a 3-a ATP), pe care l-a învins în finala de anul trecut. Raonic a beneficiat de un tur liber, fiind al doilea favorit al competiţiei.

Într-un alt sfert de finală desfăşurat joi, belgianul David Goffin (locul 11 în clasamentul mondial) a câştigat meciul cu francezul Jo-Wilfried Tsonga (12 ATP), scor 7-6 (2), 6-4. În semifinale, Goffin va juca împotriva britanicului Andy Murray, liderul clasamentului mondial.

Turneul demonstrativ din Emiratele Arabe Unite are loc în perioada 29-31 decembrie şi aliniază la start doar şase sportivi. Andy Murray şi Milos Raonic, principalii favoriţi, beneficiază de un tur liber, adică vor evolua direct în semifinale. Competiţia nu oferă puncte în clasamentul ATP, dar este dotată cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari.