Naționala României, învinsă de campioana mondială, Portugalia

Euroliga de fotbal pe plajă

Sport 12 August 2016 / 19:47 523 accesări
Ionuț Florea, portarul naționalei României, nu s-a putut opune ofensivei portugheze

Vineri a început la Siófok (Ungaria), pe malul Lacului Balaton, ultimul turneu preliminar din ediția 2016 a Euroligii de fotbal pe plajă. Repartizată într-o grupă extrem de puternică, selecționata României a început turneul cu o înfrângere... așteptată, 0-7 cu Portugalia, actuala deținătoare a titlului mondial! Un eșec asumat de fotbaliștii noștri, care erau conduși înaintea ultimei reprize doar cu 3-0. Lusitanii, mai valoroși, dar și mai bine pregătiți fizic, au părut că nu forțează decât pe finalul întâlnirii, pentru a se distanța decisiv pe tabela de scor. Au marcat De Martin (minutul 7), Belchior (9, 27), Alan (18), Rui Coimbra (30) și Bruno Novo (31, 35).

Au evoluat pentru România (antrenor Viorel Farcaș): Ionuț Florea (portar), Bogdan Ciocănel, Ionel Posteucă, Liviu Croitoru, Adrian Tănase, Marian Măciucă, Raj Cărăuleanu, Iulian Răvoiu. Tricolorii vor mai juca în Ungaria cu Rusia (sâmbătă, ora 15.45) și cu Belarus (duminică, ora 14.15). Toate meciurile sunt transmise în direct pe site-ul beachsoccer.com. Vineri, în grupa României, Belarus a dispus de Rusia cu 2-0!