Nico Rosberg a câştigat Marele Premiu al statului Singapore

18 Septembrie 2016 / 18:20 444 accesări

Nico Rosberg, pilotul german al Mercedes, a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, după ce a terminat cursa cu timpul de 1 oră, 55 de minute, 48 de secunde şi 950 de miimi.

Podiumul cursei de pe circuitul stradal Marina Bay a fost completat de Daniel Ricciardo (Red Bull), la 488 de miimi distanţă, și de colegul Lewis Hamilton, la 8 secunde şi 38 de miimi. Marele Premiu de Formula 1 din Singapore este a opta cursă câştigată de germanul Nico Rosberg în acest sezon.

În urma acestui rezultat, Rosberg a preluat conducerea clasamentului general, având 273 de puncte, fiind urmat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), cu 265, şi Daniel Ricciardo de la Red Bull, cu 179. La constructori, Mercedes este lider detaşat, cu 538 de puncte, urmat de Red Bull, cu 316, şi Ferrari, cu 301. Şase curse au mai rămas de disputat din actualul sezon din "Marele Circ".