Niculescu va juca în semifinale la dublu, la Miami

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 30 Martie 2016 / 14:58 537 accesări
Monica Niculescu continuă lupta pentru trofeu în proba de dublu la Miami (sursa foto: Facebook)

La turneul WTA Premier de la Miami, dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, perechea Monica Niculescu şi Margarita Gasparyan (Rusia) s-a calificat în semifinalele probei de dublu. După ce le-au eliminat pe principalele favorite, Martina Hingis (Elveţia) / Sania Mirza (India), Niculescu şi Gasparyan s-au impus, marți noapte, în sferturile de finală, după o oră şi 33 de minute de joc, în duelul cu Vania King (SUA) și Alla Kudryavtseva (Rusia), scor 6-3, 7-6 (7/3). Niculescu și Gasparyan și-au asigurat un cec în valoare de 82.410 dolari şi 390 de puncte WTA. În penultimul act, Niculescu şi Gasparyan vor întâlni perechea Timea Babos (Ungaria) / Yaroslava Shvedova (Kazahstan). Aflate doar la al treilea turneu în care evoluează împreună, Niculescu și Gasparyan au urcat pe locul 13 în clasamentul WTA Road To Singapore. În turneul de simplu de la Miami, Niculescu (33 WTA) s-a oprit în optimile de finală, unde a cedat în două seturi, scor 2-6, 2-6, în disputa cu Johana Konta (Marea Britanie, 23 WTA).

HALEP, ELIMINATĂ LA SIMPLU

Din păcate, la simplu, Simona Halep (5 WTA) a pierdut confruntarea din sferturile de finală de la Miami, scor 6-4, 3-6, 6-2, cu Timea Bacsinszky (20 WTA), după un meci care a durat două ore şi 30 de minute, şi riscă să piardă şi locul 5 pe care îl ocupă în prezent. După meci, Simona a încercat să explice acest eşec precizând că încă din setul al doilea a început să „simtă căldura şi umiditatea tot mai accentuat”. „Bacsinszky a făcut un joc bun, a evoluat inteligent şi s-a mişcat bine. A meritat să câştige. Serena nu e totul într-un turneu. După cum vedeţi, nu am pierdut această partidă contra Serenei. Fiecare jucătoare evoluează bine la acest nivel şi trebuie să fim mereu pregătite”, a declarat Halep, pentru „Miami Herald”. Pentru prezența în sferturi, Halep va primi 215 puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 128.215 dolari.

După victoria în faţa Simonei Halep, Timea Bacsinszky le-a cerut scuze fanilor români pentru eliminarea favoritei lor: „Am admirat-o mereu pe Simona Halep, care este o luptătoare. Eu am trecut printr-o perioadă grea și mi-a fost model. Vreau să le cer scuze fanilor români din tribune, dar și să le spun că tatăl meu este din Satu Mare, iar eu știu câteva cuvinte în românește”.

Bacsinszky a câştigat pentru prima dată în carieră un meci disputat împotriva Simonei Halep. După ce le-a eliminat pe Ana Ivanovic şi Agnieszka Radwanska, sportiva din Elveţia va juca în semifinalele turneului de la Miami cu Svetlana Kuznetsova (19 WTA).