Pauză de şase săptămîni pentru Beckham

Sport 04 Iulie 2006 / 00:00 890 accesări

Fostul căpitan al naţionalei Angliei are un motiv în plus de supărare, pe lîngă eliminarea echipei sale de către Portugalia, în sferturile de finală. David Beckham va trebui să ia o pauză de cel puţin şase săptămîni în urma accidentărilor la genunchi şi la gleznă pe care le-a suferit în meciul de sîmbătă. Beckham a fost înlocuit de Lennon în min.52 şi le-a lipsit mult englezilor la loviturile de departajare, criteriu la care lusitanii s-au impus cu 3-1. În acel meci, portarul Ricardo a fost eroul Portugaliei, parînd şuturile lui Lampard, Gerrard şi Carragher şi fiind învins doar de Hargreaves! Conform BBC, radiografiile au scos la iveală accidentări la ambele picioare: la dreptul o ruptură la tendonul lui Ahile, iar la stîngul o mică leziune la ligamentele genunchiului. Beckham devine astfel indisponibil pentru următoarea partidă a naţionalei Angliei, cea cu campioana europeană, Grecia, programată pe 12 august. În aceeaşi zi va disputa un meci amical şi echipa sa de club, Real Madrid, care va întîlni pe Real Salt Lake City în turneul efectuat în SUA.