Primul test pentru FC Farul

Sport 21 Iulie 2012 / 00:00 1966 accesări

După aproape două săptămâni de pregătire, FC Farul a susţinut vineri seara un prim joc de verificare, pe stadionul “Farul”, întâlnind o combinată între Eolica Baia, formaţia tulceană din Liga a III-a, şi AS Municipal Constanţa, pentru care a jucat şi viceprimarul Gabi Stan. Prima surpriză pentru cele câteva zeci de fani a fost prezenţa în formula de start a grupării de pe litoral a lui Sorin Chiţu, golgeterul ultimelor două sezoane din liga secundă, venit de la Săgeata Năvodari. Cu o echipă mult schimbată faţă de sezonul trecut, FC Farul nu a dat o replică prea viguroasă, iar după 45 de minute scorul a fost 1-0 în favoarea oaspeţilor, unicul gol fiind reuşit de Ionuţ Lupu. Constănţenii şi-au revenit după pauză şi au întors situaţia prin golurile marcate de Matei şi Pătulea, astfel că la finalul reprizei secunde, care a durat 30 de minute, tabela a arătat 2-1 în favoarea Farului. Elevii lui Ion Barbu şi-au continuat verificare cu o nouă repriză-şcoală în compania juniorilor pregătiţi de Ion Constantinescu. Pentru FC Farul au evoluat: G. Curcă (45 M. Toma) - Băjan (60 Niţescu), Stegaru (60 V. Sandu), Tabără (60 Gheară), Sascău (60 Sescioreanu) - D. Popa (37 Ghenciu), Întuneric (60 Buzea), R. Neagoe (37 Ivanovici) - M. Matei (80 Al. Paraschiv), Pătulea (80 Nicola), S. Chiţu (37 A. Neagoe). Pentru selecţionata antrenată de Mihai Guliu au jucat: Vlas - Şuta, Zelea, Ţarălungă, C. Petre - Boghiţoi, Lupu, Caluda, Popa - Şicu, G. Stan.