Pugiliștii de la CS Năvodari au rămas cu medaliile de bronz

Box / Cupa României pentru seniori

Sport 25 Martie 2016 / 18:40 557 accesări
Sportivii antrenați de Ferodin Ablalim au cucerit medalii de bronz la Brăila

Vineri, la Brăila, s-au disputat ultimele semifinale ale Cupei României la box, competiție care se va încheia sâmbătă, gala finală fiind programată în Sala Polivalentă, cu începere de la ora 17.00. Printre cei care au boxat în această gală s-au numărat și cei doi reprezentanți ai Clubului Sportiv din Năvodari, antrenați de Ferodin Ablalim. Ambii au avut adversari puternici, care sunt favoriți să câștige categoriile respective, și au cedat la puncte, scor 0-3. La categoria 64 kg, Petrică Purcaru a fost învins de Ninel Gheorghe (Dinamo București), iar Cezar Andrieș (60 kg) a pierdut în fața lui Robert Jitaru (CSM Brăila).

În gala de joi seară a boxat și Doru Zelea (81 kg), de la CSO Ovidiu (antrenor Marian Gîndac), care a fost nevoit să abandoneze în repriza a doua a meciului cu Alexandru Machedon (SCM Bacău).

ENVER AMIȘ A RĂMAS SINGURUL CONSTĂNȚEAN DIN GALA FINALĂ

Reamintim că, anul acesta, Cupa României are o importanță dublă, pentru că această competiție reprezintă pentru boxerii români un criteriu de calificare la turneul programat la Istanbul în perioada 20 aprilie - 1 mai, turneu la care se vor ocupa ultimele locuri libere pentru Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro. Din delegația României va face parte și pugilistul constănțean Enver Amiș, antrenat la CS Farul de Mihai Constantin, indiferent de rezultatul finalei de sâmbătă de la categoria 49 kg, în care îl va întâlni pe Andrei Băjan (CSM Tîrgoviște). Asta pentru că Federația Română de Box i-a înscris la turneul preolimpic doar pe Amiș și pe Alexandru Ioniță (Dinamo București), iar ultimul a pierdut în semifinale pentru că nu a trecut proba cântarului de joi dimineață!