Punct final la ediția a 25-a a Trofeului „Telegraf“

După două luni de meciuri atractive

Sport 21 Februarie 2016 / 18:14 4500 accesări

Nicea Pașata (Săgeata Stejaru) a primit mult-râvnitul trofeu din partea directorului turneului, Lucian Mănescu

Viorel Mania (FC Constanța Marina) și satisfacția unui turneu jucat până la final, doar pe teren

Oportun Mangalia, echipă condusă de Adi Voicu, a fost revelația actualei ediții și a încheiat turneul principal pe locul 3

Ionuț Ilie (Oportun Mangalia) a fost golgheterul turneului principal, cu 15 goluri înscrise

Municipal Constanța s-a impus în turneul „ultra” old-boys

Săgeata Stejaru s-a clasat pe locul secund în turneul „ultra” old-boys

Sparta Techirghiol a ocupat locul 3 în turneul „ultra” old-boys

Pornită la drum la 9 ianuarie, ediţia a 25-a a Trofeului „Telegraf” la fotbal în sală, cea mai veche competiție de acest gen din ţară rezervată veteranilor, s-a încheiat sâmbătă seară, în Sala Sporturilor din Constanța, cu victoria finală a formației Săgeata Stejaru în turneul principal (jucători cu vârsta peste 35 de ani). 3-3 cu Oportun Mangalia și 2-1 cu FC Constanța Marina au fost rezultatele înregistrate de Săgeata la actuala ediție, învingătoarea fiind singura echipă care a încheiat turneul fără înfrângere, exceptând formația Performer, care s-a retras înaintea semifinalelor. Clasată pe locul 3, revelația actualei ediții, Oportun, ar fi putut obține trofeul în cazul în care ar fi câștigat întâlnirea cu FC Constanța Marina la două goluri diferență sau cu un scor mai mare de 2-1, dar a cedat cu 0-1. FC Constanța Marina, ocupanta locului secund, rămâne cu satisfacția unui turneu jucat doar pe teren, jucătorii oferind o lecție de fair-play echipelor participante la acest turneu, gândindu-se doar la plăcerea de a evolua la Trofeul „Telegraf”, fără a fi implicați în jocuri de culise.

„Suntem foarte bucuroși pentru victorie. Mulțumim publicului constănțean pentru că a dat dovadă de fair-play, vreau să remarc seriozitatea echipei FC Constanța și le mulțumesc și lor pe această cale. Ne pare rău că nu am câștigat și turneul ultra old-boys. Sperăm să ne întâlnim sănătoși și anul viitor”, a declarat Dimu Anagnoste, căpitanul câștigătoarei trofeului. Săgeata Stejaru este echipa care a dominat Trofeul „Telegraf” în ultimul deceniu, adjudecându-și trofeul în 2005, 2006, 2009, 2014 și 2016. Iată și lotul de jucători înscris pe foaia de arbitraj de Săgeata în turneul final: Bogdan Rădulescu, Gică Mina și Nicolae Raiciu - portari; Nicea Pașata, Adam Pașata, Dimu Anagnoste, Enache Pilici, Florin Săraru, Vasile Șicu, Cristian Costea, Florin Anghel, Mirel Condei, Marian Mihai, Mihai Mihalache, Stelian Slabu și Gheorghe Blacioti.

În turneul „ultra” old-boys (jucători cu vârsta peste 45 de ani), Săgeata Stejaru a ratat trofeul, după ce a cedat în ultimul act, 4-6 cu Municipal Constanţa, Săgeata fiind foarte aproape de a reuși dubla la actuala ediție.

Sponsorul tehnic al echipei Telegraf și al turneului - firma de echipament sportiv SC Evelyn Sport SRL (contact: 0727.056.562 - Cristian Daniel).

Trofeul „Telegraf” a fost organizat de cotidianul „Telegraf”, în parteneriat cu Asociația Județeană de Fotbal Constanța și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.

Ultimele cinci meciuri la ediția a 25-a a Trofeului „Telegraf”