Rapid a învins Steaua, scor 1-0, în derbiul etapei a XVIII-a a Ligii I

Sport 23 Februarie 2015 / 09:28 225 accesări

Formaţia Rapid Bucureşti a învins, aseară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Steaua, în derbiul etapei a XVIII-a a Ligii I, unicul gol al meciului fiind marcat de Marcel Gecov, în minutul 60. Daniel Niculae i-a pasat lui Rui Miguel, acesta a ridicat o minge peste apărarea stelist, Gecov a preluat pe piept şi a marcat de la nouă metri în dreapta lui Cojocaru. Acesta a fost primul gol marcat de Rapid după 398 de minute în Liga I. Este prima victorie obţinută de Rapid după etapa a VII-a. Jucătorii stelişti au lovit bara de două ori, în prima repriză prin Papp şi în a doua prin Tănase. Steaua: Cojocaru - Papp, Luchin (Bourceanu '46), Varela, Guilherme - Breeveld (Stanciu '63), Filip - Popa, Chipciu, Tănase - Ţucudean (Rusescu '55). Antrenor: Constantin Gâlcă. Rapid: Buchta - Săpunaru, Borda, Cmovs, Josl - Garai, Gecov, D. Niculae (Cerlincă '90) - Meulens (Al. Dan '80), Benson, Pancu (Rui Miguel '52). Antrenor: Cristian Pustai. Cartonaşe galbene: Ad. Popa '31, Luchin '35, Rusescu '62, Tănase '73, Filip '87 / Meulens '69, Săpunaru '72, '90+3, Garai '82. Cartonaş roşu: Săpunaru '90+3. Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Adrian Radu Ghinguleac şi Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitri adiţionali au fost Marian Balaci şi George Rădulescu, iar rezervă Stelian Slabu.