Recital “galactic” în faţa constănţencelor

Handbal (f) / LN-1: CS Tomis Constanţa - Oltchim Rm. Vîlcea 22-34

Sport 11 Septembrie 2006 / 00:00 956 accesări

Prima rundă a Ligii Naţionale de handbal feminin a adus la Constanţa principala candidată la titlul naţional, Oltchim Rîmnicu Vîlcea. Visul fetelor de la CS Tomis era să joace măcar de la egal la egal cu echipa în care se regăsesc nouă din vicecampioanele mondiale cu naţionala României în luna decembrie a anului trecut. Debutul partidei a fost însă dureros pentru elevele lui Dumitru Muşi, conduse cu 6-0 după primele minute. Diferenţa a crescut treptat, chiar dacă tehnicianul constănţean a cerut timp de odihnă, şi formaţia pregătită de Gheorghe Tadici a ajuns să conducă detaşat 15-4. Pe fondul relaxării vîlcencelor, Mateescu şi compania au redus din handicap şi au intrat la pauză cu un scor onorabil: 8-17. La reluare, colegul lui Dumitru Muşi de la naţională a decis să ruleze tot lotul, iar acest lucru s-a făcut simţit pe tabela de marcaj. Constănţencele s-au apropiat la cinci lungimi, dar a fost un simplu “foc de paie”. Luminiţa Huţupan Dinu şi Tereza Tamaş au închis poarta şi Oltchim a stabilit diferenţa-record la 15 goluri, cu cinci minute în final. Cu victoria asigurată, “galacticele” le-au permis gazdelor să mai spele din ruşine şi să închidă partida la un scor normal pentru diferenţa de valoare dintre cele două competitoare, 34-22.

“Nu este nici o ruşine să te bată Oltchim, dar este deranjant să nu ai puterea să te baţi pe teren ca o echipă. Am tras un semnal de alarmă că nu poţi face performanţă cu o formaţie tînără, lipsită de omogenitate şi experienţă. M-a deranjat că două dintre jucătoarele de la care aşteptam mai mult, Pîrîianu şi Mateescu, au intrat în acest joc haotic, lipsit de discernămînt. Am numărat 19 greşeli de pase şi de prindere, dar aş vrea să cred că ne vom reveni în meciurile următoare”, a declarat Dumitru Muşi. “Sînt sigur că CS Tomis va termina campionatul în primele cinci locuri”, a adăugat Gheorghe Tadici.

Au marcat: Mateescu 10 goluri, Druţu 4g, Pîrîianu 2g, Stoica 2g, Strungaru 2g, Blebea 1g şi Drilea 1g pentru CS Tomis, respectiiv Elisei 7g, Gîlcă 5g, Meiroşu 5g, Luca 3g, Nechita 3g, Grigore 3g, Manea 2g, Beşe 2g, Maier 2g, Lecuşanu 1g şi Tivadar 1g pentru Oltchim.

În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrate următoarele rezultate - sîmbătă: Rulmentul Braşov - Silcotub Zalău 30-22; duminică: Mureşul Tg. Mureş - HCM Baia Mare 26-28; U. Jolidon Cluj - U. Timişoara 31-23; Dunărea Brăila - Rapid CFR Bucureşti 32-27; Astral Poşta Cîlnău - HCM Roman 24-26; CSM Cetate Deva - Oţelul Galaţi 29-19.