Recordul lui Cristiano Ronaldo

Fotbal internațional

Sport 13 Aprilie 2017 / 10:24 465 accesări
Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător din istoria fotbalului cu 100 de goluri marcate în Cupele Europene

Portughezul Cristiano Ronaldo, în vârstă de 32 de ani a stabilit, miercuri seară, după dubla reușită pentru Real Madrid în partida câștigată cu Bayern Munchen, cu scorul de 2-1, un nou record. Cele două goluri înscrise în poarta lui Neuer fac din Cristiano Ronaldo primul jucător din istoria fotbalului cu 100 de goluri marcate în Cupele Europene. 97 dintre acestea au fost reuşite de portughez în UEFA Champions League. Cristiano Ronaldo a marcat pentru „galactici” în repriza secundă, în minutele 47 și 77, iar Real a obținut astfel o victorie extrem de importantă în în manșa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor, după ce la pauză trupa condusă de Zinedine Zidane era condusă cu 1-0, după golul înscris de Vidal, în minutul 25.