Remiză în duelul Viitorul - Astra

Fotbal / Liga 1, etapa a 23-a: FC VIITORUL - ASTRA GIURGIU 1-1

Sport 02 Februarie 2018 / 22:46 782 accesări
Aurelian Chiţu a înscris un gol extrem de important pentru Viitorul

FC Viitorul și Astra Giurgiu au încheiat la egalitate, scor 1-1 (A. Chiţu 45 / Fl. Matei 10-pen.), întâlnirea disputată vineri seară, pe terenul „Central” din cadrul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu. A fost un duel în care cele două echipe, aflate în luptă pentru calificarea în play-off, au dorit un rezultat pozitiv, oaspeţii fiind mulţumiţi cu un punct, în timp ce Viitorul a atacat mai mult şi a forţat victoria, însă ratările din repriza secundă au împiedicat formaţia constănţeană să obţină cele trei puncte.

Astra a deschis scorul în minutul 10 dintr-un penalty transformat cu siguranţă de Florentin Matei, oaspeţii profitând de eroarea lui Căpuşă, care a trimis greşit mingea spre portarul Cojocaru, iar acesta l-a faultat pe autorul golului. Viitorul a trecut pe lângă egalare în minutul 43, atunci când mingea trimisă din lovitură liberă de Ianis Hagi a lovit bara laterală, dar golul a căzut în poarta Astrei în minutul 45, Aurelian Chiţu valorificând centrarea lui Lima Duarte.

Viitorul a început mai bine repriza secundă şi după şuturile periculoase expediate de T. Băluță, în minutul 55, şi Ianis Hagi, în minutul 57, a venit ratarea lui Chiţu, din minutul 60, blocat in extremis de Iliev. Ianis Hagi a mai trimis o dată periculos spre poarta Astrei, în minutul 78, însă mingea a trecut pe lângă bara laterală, iar în minutul 89 Iliev a mai intervenit decisiv la şutul lui Chiţu, menţinând rezultatul de egalitate pe tabela de marcaj.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - T. Căpușă (70 Voduţ), Țîru, Hodorogea, Cr. Ganea - Cicâldău, T. Băluță (79 Mladen), Vînă - A. Chițu, Ianis Hagi (cpt.), Lima Duarte (74 A. Ciobanu); Astra (antrenor Edward Iordănescu): Iliev - Belu, Bejan, Polczak, Al. Stan (cpt.) - Mrzljak, Dandea - L. Buș (83 Radunovic), Fl. Matei (73 Biceanu), Balaure (59 Butean) - Urko Vera. Cartonaşe galbene: V. Cojocaru, Cr. Ganea / L. Buș, Belu, Polczak. Meciul a fost arbitrat la centru de Marius Avram (Bucureşti).

Tot vineri seară s-a disputat la Ploieşti întâlnirea dintre Sepsi Sf. Gheorghe şi ACS Poli Timişoara, scor 1-0 (Hadnagy 87).

Programul celorlalte partide - sâmbătă, 3 februarie, ora 18.00: FC Voluntari - CSM Poli Iaşi, ora 20.45: Gaz Metan Mediaş - FCSB; duminică, 4 februarie, ora 18.00: FC Botoşani - Juventus Bucureşti, ora 20.45: Dinamo Bucureşti - CS Universitatea Craiova; luni, 5 februarie, ora 20.45: CFR Cluj - Concordia Chiajna. Meciurile vor fi transmise în direct de Look TV, Digi Sport şi Telekom Sport.

Clasament: 1. CFR 49p (golaveraj: 35-12), 2. FCSB 47p (45-14), 3. Craiova 43p (36-23), 4. Astra 38p (32-22), 5. FC VIITORUL 35p (30-20), 6. Botoșani 35p (26-23), 7. Dinamo 34p (31-22), 8. Iași 30p (27-29), 9. Timișoara 26p (18-31), 10. Voluntari 25p (21-25), 11. Chiajna 24p (29-29), 12. Sepsi 18p (14-40), 13. Mediaș 15p (10-32), 14. Juventus 9p (12-44).

Ocupantele locurile 1-6 la finalul sezonului regulat vor juca în play-off, iar echipele de pe locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out. Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League. Locul 12 din play-out va disputa un meci de baraj cu locul 3 din Liga a 2-a. Echipele de pe locurile 13-14 din play-out vor retrograda.