România, fără victorie la “Cyprus Cup”

Meci amical / România - Cipru 1-1 (5-4 la lovituri de departajare)

Sport 10 Februarie 2011 / 00:00 440 accesări

Naţionala de fotbal a României a confirmat la “Cyprus Cup” că nu mai este în stare să obţină o victorie, continuând astfel seria rezultatelor slabe din mandatul lui Răzvan Lucescu. După egalul de marţi, cu Ucraina, tricolorii au repetat figura ieri şi în faţa modestei formaţii a Ciprului, încheind din nou la egalitate, scor 1-1, într-o partidă disputată pe stadionul “Municipal” din Paralimni. În schimb, Tamaş şi compania s-au impus la loviturile de departajare, cu 5-4, şi au evitat astfel ruşinea de a ocupa ultimul loc în turneul din Insula Afroditei. Dornici să confirme statutul de favoriţi, tricolorii au început în forţă, însă două execuţii hilare ale lui Marica din poziţii favorabile le-au tăiat elanul. Drept urmare, gazdele s-au instalat confortabil la cârma jocului şi au irosit două oportunităţi imense de a marca, Tătăruşanu intervenind salvator la şutul expediate de Kyriakos şi la o minge deviată de Tamaş spre propria poartă. Ultimul sfert de oră al primei reprize a însemnat însă o luptă oarbă la mijlocul terenului, o plictiseală totală la care elevii lui Răzvan Lucescu au contribuit din plin. Repriza secundă a început cu o nouă ocazie a gazdelor, dar cei care au punctat pe tabela de marcaj au fost românii, Torje înscriind cu un lob superb, din unghi, după o cursă pe partea dreapta, în min. 55. Încurajaţi de acest gol, tricolorii au părut să controleze jocul, trimiţând “săgeţi” spre poarta lui Tasos, dar nu au reuşit să-şi mărească avantajul. Mai mult, cu şase minute înainte de final, gazdele au egalat nesperat, Konstantinou profitând de o gafă uriaşă a lui Grigore, care i-a pasat atacantului cipriot. S-a ajuns la loviturile de la punctul cu var, unde tricolorii au fost mai norocoşi, terminând astfel “Cyprus Cup” pe locul 3.

Pentru România au evoluat următorii jucători: Tătăruşanu - Rîpă, Tamaş, D. Grigore, Sălăgeanu (67 Raţ) - Torje, Ropotan, Florescu, Zicu (85 G. Bucur) - B. Stancu (67 S. Ilie), Marica. Marcatori: Torje 55 / Konstantinou 84. La loviturile de departajare au marcat pentru România: Marica, Tamaş, Raţ, Torje şi Rîpă. A ratat G. Bucur. Turneul amical “Cyprus Cup” a fost câştigat de Ucraina, care s-a impus la loviturile de departajare, cu 5-4, în faţa Suediei, la finalul timpului regulamentar de joc scorul fiind egal, 1-1 (M. Devic 20 - pen. / Elmander 7).