Ronnie O'Sullivan l-a învins pe Stuart Bingham în primul meci demonstrativ de la București

Snooker

Sport 22 Noiembrie 2015 / 14:04 869 accesări

Cvintuplul campion mondial Ronnie O'Sullivan l-a învins cu scorul de 5-4 pe actualul deținător al titlului suprem, Stuart Bingham, în primul meci demonstrativ de snooker de la București, desfășurat sâmbătă seară. Cei doi campioni au făcut spectacol în sala Circului Globus, în fața a peste 2.000 de spectatori, care la sfârșit i-au aplaudat în picioare minute în șir.

Bingham a început mai bine meciul, conducând după aproximativ 30 de minute cu scorul de 2-0, dar compatriotul său a reușit să revină și să egaleze spre entuziasmul spectatorilor, în majoritate fani declarați ai lui O'Sullivan. Meciul s-a reluat după o pauză de 15 minute, iar campionul en titre s-a distanțat din nou la două frame-uri. În al șaptelea frame al meciului, Ronnie a reușit cel mai mare break al serii, 111 puncte, iar din acel moment nu a mai scăpat jocul din mână. El și-a adjudecat și ultimele două frame-uri și s-a impus în final cu scorul de 5-4.

„E cel mai frumos moment de după Campionatul Mondial. A fost fantastic, locul acesta a arătat incredibil şi cred că a găzduit unul dintre cele mai tari evenimente. Sunt sigur că la anul ne vom revedea tot aici, în luna octombrie 2016, atunci cînd Bucureştiul va găzdui un superturneu la care vă aştept în număr cât mai mare”, a declarat Ronnie O'Sullivan după meci.

Disputa celor doi mari campioni a fost condusă de Michaela McInnes (Tabb), prima femeie care a arbitrat o finală de Campionat Mondial de snooker, în 2007. La meci au asistat jucătoarele de tenis Irina Begu și Sorana Cîrstea, precum și fostul președinte al României, Ion Iliescu.

Evenimentul intitulat „Snooker Titans” continuă duminică, de la ora 20,00, tot la Circul Globus din Capitală, cu al doilea meci demonstrativ dintre Ronnie O'Sullivan și Stuart Bingham, care va fi transmis în direct pe sport.ro.

CEI DOI JUCĂTORI ENGLEZI AU MERS LA LOCUL TRAGEDIEI DE LA „COLECTIV“

Cvintuplul campion mondial a aflat de tragedia de la „Colectiv“ din presă şi l-a anunţat pe Adrian Thiess, organizatorul partidelor de la Bucureşti, că vrea să meargă la locul tragediei pentru a aduce un omagiu celor care şi-au pierdut viaţa în incendiul din 30 octombrie 2015. Ronnie O'Sullivan și Stuart Bingham s-au deplasat duminică la prânz în fața clubului, unde au aprins câte o lumânare, au depus buchete de flori albe și au ținut un moment de reculegere. Ambii aveau la ei câte un steag tricolor, pentru a-l depune în fața clădirii. „Un moment foarte trist. Am vrut să vin aici și să transmit familiilor îndoliate condoleanțe, că acești oameni nu vor fi uitați. Un prieten român mi-a spus despre tragedie. Am vrut să venim special, pentru a le arăta respect. Ne rugăm pentru victime și familiile lor. Cred că este foarte greu pentru familii, nu știu cum poți trăi cu această pierdere, dar există speranță, există Dumnezeu”, a declarat Ronnie O'Sullivan.

Cele două staruri ale snookerului mondial nu sunt singurele vedete care au fost impresionate de tragedia care a îndoliat România. Şi Andre Rieu a mers la clubul „Colectiv“ şi a ţinut un moment de reculegere. Artistul a şi plâns, fiind profund impresionat de moartea tinerilor români.