Şase medalii pentru sportivii de la CS Farul şi LPS „Nicolae Rotaru” la Cupa României la lupte

Sport 01 Decembrie 2018 / 15:59 2413 accesări

La Tenis Club Idu din staţiunea Mamaia s-au desfăşurat întrecerile din cadrul Cupei României la lupte pentru seniori, competiţie organizată de Asociaţia Judeţeană de Lupte Constanţa (preşedinte Gigi Pambuca) şi Federaţia Română de Lupte. Şi cum prima dragoste nu se uită niciodată, să remarcăm şi sprijinul acordat la desfăşurarea competiţiei a fostului luptător Vasile Vicol, campion naţional în anii ’90, mereu alături de luptătorii constănţeni.

CS Farul Constanţa (antrenor Gheorghe Grigore) a obţinut două locuri 1, prin Florin Tiţa (lupte greco-romane, la categoria 55 kg) şi Răzvan Arnăut (lupte greco-romane, la categoria 60 kg), precum şi un loc 3, prin Nicolae Boantă (lupte greco-romane, la categoria 77 kg), iar Valentín Ştefan (lupte greco-romane, la categoria 60 kg) a ocupat locul 4. În clasamentul cluburilor, CS Farul s-a situat pe locul 3.

La feminin, lupte libere, sportivele de la LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenor Ioan Giuglea) s-au clasat pe locul 3: Crina Pintilie (la categoria 62 kg) şi Alexandra Codruț (la categoria 65 kg). La masculin, Iulian Popa (LPS „Nicolae Rotaru”, lupte greco-romane, la categoria 67 kg) a ocupat locul 3.

Iată şi rezultatele altor sportivi constănţeni, care reprezintă cluburi din ţară - locul 1: Andreea Ana (lupte libere, la categoria 55 kg, CSA Steaua Bucureşti, antrenor Marian Oancea), Ionuț Caraş (lupte greco-romane, la categoria 87 kg, CS Rapid Bucureşti) şi Dorin Pîrvan (lupte greco-romane, la categoria 97 kg, Astra Arad); locul 2: Florin Gheorghe (lupte greco-romane, la categoria 77 kg, CSM Slatina); locul 3: Iulian Grăjdan (lupte greco-romane, la categoria 55 kg, Metrorex Bucureşti).

Supercampionii, adică învingătorii de la Campionatul Naţional de seniori şi Cupa României, sunt Andreea Ana, Florin Tița şi Răzvan Arnăut.