Succes în ploaie pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, play-out, etapa a 3-a: FC VIITORUL CONSTANŢA - CSM POLITEHNICA IAŞI 2-1

Sport 14 Iunie 2020 / 20:23 887 accesări

Virgil Ghiţă a adus victoria Viitorului

Duminică, pe stadionul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”, FC Viitorul Constanța a obţinut trei puncte extrem de importante la finalul confruntării cu CSM Politehnica Iași, din etapa a treia a play-out-ului Ligii 1 la fotbal. O partidă desfăşurată fără spectatori în tribune și cu multe alte restricții în timpul jocului, pentru a preveni orice posibilă infectare cu virusul Covid-19.

A fost un meci în care jucătorii dirijaţi de Gheorghe Hagi au reuşit deschiderea scorului în minutul 26, atunci când Gabi Iancu i-a pasat scurt lui Andrei Ciobanu, la o lovitură liberă, iar mijlocașul constănţean a șutat puternic de la 25 de metri, mingea fiind deviată în plasă de Omoh, fără speranţe pentru portarul Denis Rusu. Din păcate pentru Viitorul, oaspeţii au egalat în minutul 38, prin Passaglia, cu un șut de la marginea careului mare, la capătul unui contraatac. Golul victoriei a venit în minutul 72, mingea centrată perfect dintr-o lovitură liberă executată de Gabi Iancu fiind reluată perfect, cu capul, de Virgil Ghiţă.

Viitorul a mai irosit până la final câteva situaţii bune de gol, prin Gabi Iancu, în minutul 77 (reluare imprecisă din interiorul careului), Carlo Casap şi Louis Munteanu, în minutul 82, Denis Rusu respingând şutul primului, expediat din lovitură liberă, iar Louis Munteanu a reluat peste poartă, şi prin Dussaut, în minutul 86 (balon respins de sub transversală de portar). Andrei Ciobanu a fost la un pas de a reuşi golul campionatului, cu un şut de la centrul terenului în final, dar Denis Rusu a reţinut mingea în ultimul moment.

Rezultat final: FC VIITORUL CONSTANŢA - CSM Politehnica Iaşi 2-1 (A. Ciobanu 26, V. Ghiţă 72 / Passaglia 37)

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Boboc (65 Dussaut), Mladen, V. Ghiță, Cr. Ganea - A. Ciobanu, Artean (46 Malcom), Vl. Achim - G. Iancu (cpt.) (77 A. Chițu), Rivaldinho (77 Casap), G. Ganea (46 L. Munteanu); Poli Iași (antrenor Mircea Rednic): D. Rusu - Grădinaru, Mihalache, Frăsinescu (cpt.), S. Șerban - Chacana (80 Habibou), De Iriondo (80 Fomba), Passaglia, Horșia (60 Platini) - Omoh (80 Cabral), Cristea (67 Breeveld).

Cartonașe galbene: Vl. Achim, Malcom, A. Ciobanu, Dussaut / De Iriondo, Frăsinescu.

Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galați) - Mircea Orbuleț (București) și Marius Marchidanu (Brăila).

În etapa viitoare, FC Viitorul va întâlni, în deplasare, miercuri, 17 iunie, de la ora 20.00, la Ploieşti, pe Chindia Târgovişte.

Clasament play-out:

7. FC VIITORUL CONSTANŢA 27p (golaveraj: 5-3)

14. Academica Clinceni 14p (3-6)

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda direct în Liga a 2-a.