Succes scontat pentru FC Vaslui

Fotbal / Cupa UEFA, turul al doilea preliminar, manşa tur

Sport 15 August 2008 / 00:00 466 accesări

Aşa cum era de aşteptat FC Vaslui a tranşat net disputa cu letonii de la Liepajas Metalurgs, deşi a înscris destul de tîrziu. Prima repriză a fost plictisitoare, cu puţine acţiuni pe poartă, scorul la pauză fiind nul, ca şi jocul. În repriza secundă românii au forţat şi au înscris prin două şuturi de la distanţă, ale lui N’Doye (min. 69, din lovitură liberă) şi Ghencev (min. 73). Apoi oaspeţii şi-au conservat avantajul, care le asigură - în proporţie de 99% - calificarea în primul tur al Cupei UEFA. Antrenorul Viorel Hizo a folosit următorii jucători: Kuciak - Buhuş, D. Munteanu, Cânu, Hugo Luz - Ljubinkovici, Ghencev, N’Doye, Aliuţă (75 Ad. Gheorghiu) - Temwanjera (78 N. Jovanovici), Burdujan (65 Zmeu). Partida retur va avea loc pe 28 august, la Vaslui. Alte rezultate: FK Borac Cacak - Lokomotiv Sofia 1-0; Honka - Viking Stavanger 0-0; Vojvodina Novi Sad - Hapoel Tel Aviv 0-0; Haka Valkeakoski - IF Brondby 0-4; Legia Varşovia - FC Moscova 1-2; min. 60: VfB Stuttgart - FC ETO Gyor 2-1.