Surprize uriașe în Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, turul al treilea preliminar, manșa tur

Sport 01 August 2014 / 00:00 887 accesări

Actuala ediție a Cupelor Europene la fotbal pare să fie una a marilor surprize, începute chiar din... primul tur preliminar, atunci când FC Santa Coloma (campioana Andorrei) a eliminat pe Banants Erevan! Miercuri seară, în prima manșă a turului al treilea preliminar al UCL au jucat și câteva echipe de calibru, care au și... pierdut! Cea mai surpriză este înfrângerea fostei campioane a Rusiei, Zenit Sankt Petersburg, învinsă de una dintre cele două echipe cipriote care au dreptul de a evolua anul acesta în UCL - vicecampioana AEL Limassol! Contraperformanțe și pentru două foste câștigătoare ale competiției, Feyenoord Rotterdam pierzând pe teren propriu cu Beșiktaș Istanbul, iar Celtic Glasgow suferind o drastică înfrângere în Varșovia.

Rezultatele complete din prima manșă a turului al treilea preliminar al UCL: Sparta Praga - Malmo FF 4-2; Slovan Bratislava - Șerif Tiraspol 2-1; Debrecen VSC - BATE Borisov 1-0; FK Aktobe - STEAUA BUCUREȘTI 2-2; Qarabag FK - Casino Salzburg 2-1; HJK Helsinki - APOEL Nicosia 2-2; AEL Limassol - Zenit St. Petersburg 1-0; Dnepr Dnepropetrovsk - FC Copenhaga 0-0; Grasshoppers Zurich - Lille OSC 0-2; Standard Liege - Panathinaikos Atena 0-0; Feyenoord Rotterdam - Beșiktaș Istanbul 1-2; Ludogoreț Razgrad - Partizan Belgrad 0-0; Aalborg BK - Dinamo Zagreb 0-1; NK Maribor - Maccabi Tel Aviv 1-0; Legia Varșovia - Celtic Glasgow 4-1. Partidele retur vor avea loc marți (5 august) și miercuri (6 august).

MECIUL DNEPR - FC COPENHAGA, ÎNTRERUPT TIMP DE 15 MINUTE. Confruntările dintre suporteri rivali au dus la întreruperea timp de 15 minute a meciului dintre echipele Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) şi FC Copenhaga (Danemarca), disputat miercuri seară, pe Stadionul Olimpic din Kiev, în cadrul primei manşe a turului al treilea preliminar din UEFA Champions League. Fanii danezi au fost atacaţi de un grup neidentificat de indivizi, bănuiţi a fi suporterii lui Dnepr, și au fost obligaţi să fugă din tribune, în timp ce arbitrul de centru a amânat cu 15 minute debutul reprizei secunde. FC Copenhaga a anunţat la finalul jocului încheiat la egalitate, 0-0, că a decis să trimită o scrisoare de protest la UEFA. La rândul său, unul dintre oficialii lui Dnepr a ţinut să-şi ceară scuze pentru acest incident, în cursul unui interviu acordat unei televiziuni locale, precizând însă că a existat şi o provocare din partea suporterilor oaspeţi. „Fanii danezi au agitat un steag al unei ţări vecine, iar acest lucru a generat această confruntare. Incidentul a fost inflamat din motive politice”, a explicat acesta.