Ultima etapă va decide tenismenele calificate în semifinalele Turneului Campioanelor

Tenis de câmp

Sport 25 Octombrie 2018 / 08:21 503 accesări
Sloane Stephens are două victorii în Grupa Roşie de la Turneul Campioanelor (sursa foto: Facebook WTA)

Nici în Grupa Roşie a Turneului Campioanelor de la Singapore nu s-a decis vreo jucătoare calificată în penultimul act după a doua etapă, disputată miercuri. Sloane Stephens (SUA, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5) a învins-o pe olandeza Kiki Bertens (Olanda, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8), cu scorul de 7-6 (7-4), 2-6, 6-3, după două ore şi 20 de minute de joc, iar Angelique Kerber (Germania, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1) s-a impus în faţa japonezei Naomi Osaka (Japonia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3), cu scorul de 6-4, 5-7, 6-4, după două ore şi 30 de minute de joc.

Kerber a pierdut în primul meci în faţa lui Bertens, iar Osaka cedase în faţa lui Stephens. În clasament, Stephens are două victorii, Bertens şi Kerber au câte o victorie, iar Osaka are două înfrângeri. Toate cele patru tenismene păstrează şanse de calificare în semifinale.

Joi vor avea loc ultimele meciuri din Grupa Albă - ora 11.00: Petra Kvitova (Cehia, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4) - Karolina Pliskova (Cehia, numărul 8 mondial şi cap de serie numărul 7); ora 14.30: Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2) - Elina Svitolina (Ucraina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6).