Ultimul minut

Sport 28 Mai 2013 / 00:00 580 accesări

HALEP, ELIMINATĂ ÎN PRIMUL TUR LA ROLAND-GARROS

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep, locul 57 WTA, a ratat, ieri, calificarea în turul secund la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului. Halep a fost învinsă, în primul tur, cu 3-6, 6-2, 6-2, de Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie nr. 20 şi poziţia 20 în ierarhia mondială. Şi Monica Niculescu, locul 49 WTA, a ratat prezenţa în turul secund, fiind învinsă, cu 6-2, 6-3, de Johanna Larsson (Suedia), poziţia 66 în ierarhia mondială. Sportiva suedeză o va întâlni în turul secund pe Sorana Cîrstea, cap de serie nr. 26, care a trecut, duminică seară, în runda inaugurală, de Kiki Bertens (Olanda, 56 WTA), cu 5-7, 7-5, 6-2. Ieri, tot în primul tur, a pierdut şi Alexandra Cadanţu, locul 91 WTA, 6-7, 1-6 în disputa cu americanca Vania King (locul 128 WTA).

HALEP A PIERDUT 13 POZIŢII ÎN IERARHIA WTA

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a coborât patru poziţii în ierarhia WTA dat publicităţii ieri şi se află pe locul 30, cu 1.595 de puncte, fiind cel mai bine clasată româncă. Monica Niculescu se menţine pe locul 49, cu 1.225p, în timp ce Irina-Camelia Begu a urcat două poziţii, pe 51, cu 1.139p. Constănţeanca Simona Halep a coborât 13 locuri, pe 57, cu 1.040p, iar Alexandra Cadanţu a pierdut o poziţie, fiind pe 91, cu 743p. În clasamentul WTA de dublu, Niculescu a coborât opt locuri, pe 63, cu 1.505p, iar Begu a urcat o poziţie, pe 68, cu 1.410p. Primele trei locuri în clasamentul WTA de simplu sunt ocupate de următoarele jucătoare: 1. Serena Williams (SUA) 11.620p, 2. Maria Şarapova (Rusia) 10.015p, 3. Victoria Azarenka (Belarus) 9.005p.

TECĂU A RĂMAS PE LOCUL 7 ATP LA DUBLU

Tenismanul Victor Hănescu a urcat un loc în clasamentul ATP dat publicităţii ieri, pe 54 şi rămâne cel mai bine clasat jucător român, cu 815 puncte. Adrian Ungur a urcat şi el un loc şi se află pe poziţia 106, cu 517p, în timp ce Marius Copil se menţine pe 134, cu 402p. În clasamentul individual de dublu, constănţeanul Horia Tecău se menţine pe locul 7, cu 4.890p. Al doilea jucător român specializat în proba de dublu, Florin Mergea, a coborât de pe poziţia 66 pe 67, cu 1.104p. Primele trei poziţii în clasamentul ATP de simplu sunt ocupate de următorii tenismeni: 1. Novak Djokovic (Serbia) 12.310p, 2. Andy Murray (Marea Britanie) 8.670p, 3. Roger Federer (Elveţia) 8.000p.

BUZĂUL VA GĂZDUI O ETAPĂ DIN CM DE ENDURO

Elita mondială a motociclismului enduro se reuneşte la Buzău, între 14 şi 16 iunie, pentru etapa a 5-a a Campionatului Mondial de enduro, la doi ani după etapa găzduită în 2011. Cei mai buni 100 piloţi ai lumii se vor alinia la start, la categoriile E1, E2, E3 şi Junior, inclusiv spaniolul Ivan Cervantes, de cinci ori campion mondial la Enduro 2, francezul Christophe Nambotin, campion en titre la Enduro 1, şi sătmăreanul Emanuel Gyenes, cu cinci titluri la activ la competiţia naţională de enduro. La Buzău se va desfăşura şi o etapă din Campionatul Mondial feminin de enduro, care urma să se desfăşoare săptămâna viitoare în Grecia. Traseul circuitului de motocros a fost realizat de celebrul designer Greg Atkins.

VENUS WILLIAMS, ELIMINATĂ ÎN PRIMUL TUR LA ROLAND GARROS

Jucătoarea americană de tenis Venus Williams a fost eliminată, în primul tur la Roland Garros, după ce a fost învinsă, duminică seară, în trei seturi, cu 7-6, 6-7, 6-4, de poloneza Urszula Radwanska. Venus, aflată pe locul 30 mondial, a fost eliminată doar pentru a cincea oară în primul tur la un turneu de Grand Slam. Anul trecut, Venus a fost eliminată în turul al doilea la Roland Garros de Agnieszka Radwanska, sora Urszulei.

TATĂL LUI BERNARD TOMIC, INTERZIS LA ROLAND GARROS

Tatăl tenismanului australian Bernard Tomic, acuzat că l-a agresat pe partenerul de antrenament al fiului său, a fost interzis la Roland Garros, au anunţat, ieri, organizatorii turneului de Grand Slam. John Tomic, aflat în capitala Franţei, nu a primit acreditare la turneul parizian şi nu are voie să intre nici cu bilet ca spectator. Tatăl lui Tomic este acuzat de agresare violentă a partenerului de antrenament al fiului său, francezul Thomas Drouet, pe 4 mai, la Madrid. John Tomic riscă o pedeapsă cu închisoarea între trei luni şi trei ani. Bernard Tomic îl va întâlni pe Victor Hănescu, astăzi, în primul tur de la Roland Garros.

PLAY-OFF ÎN NBA

Miami Heat şi-a recuperat avantajul terenului propriu în finala Conferinţei Estice a NBA după ce s-a impus în primul meci din Indianapolis: Indiana Pacers - Miami Heat 96-114 (1-2 la general). Oaspeţii au dominat cu autoritate partida, luând avantaj pe tabela de marcaj chiar din primul sfert, Heat terminând prima repriză cu 70 de puncte înscrise, record în istoria francizei! James a terminat meciul cu “numai” 22 de puncte înscrise, dar toţi cei cinci “starteri” de la Heat au înscris de la 14 puncte în sus. Partida a patra a seriei se joacă în această seară, tot în Indianapolis.

DIN 2014, TORO ROSSO SCHIMBĂ MOTOARELE FERRARI CU RENAULT

Echipa de Formula 1 Toro Rosso va renunţa, începând din sezonul 2014, la motoarele furnizate de Ferrari în favoarea celor produse de Renault, utilizate deja de ”sora mai mare” Red Bull, care a cucerit în total şase titluri mondiale (trei la piloţi şi trei la constructori) în ultimele sezoane, cu ajutorul propulsoarelor constructorului francez. Noul motor turbo V6 hibrid (benzină şi electric), cu o cilindree de 1,6 litri, dezvoltat de mai mulţi ani de marca franceză, va echipa cel puţin trei echipe, poate chiar patru sau cinci în 2014. Celelalte două echipe motorizate anul acesta de Renault sunt Williams şi Lotus, însă prima ar putea renunţa din sezonul viitor la propulsoarele companiei franceze în favoarea celor de la Mercedes.

NIBALI A URCAT PE LOCUL 2 ÎN IERARHIA UCI

Italianul Vincenzo Nibali (Astana), câştigător al Turului Ciclist al Italiei 2013, cursă încheiată duminică, a urcat pe locul secund în clasamentul mondial al Uniunii Cicliste Internaţionale, după elveţianul Fabian Cancellara (RadioShack Leopard). Un alt beneficiar al Giro ediţia 96 este columbianul Carlos Alberto Betancur (AG2R), care, prin tricoul alb al celui mai bun tânăr din această cursă şi locul 5 în clasamentul general, a ajuns pe locul 4, de pe 11 la ultima ierarhie publicată. Pe locul 3 se află slovacul Peter Sagan (Cannondale), în timp ce spaniolul Joaquim Rodriguez (Katiuşa) ocupă locul 6. Primele trei în clasamentul pe echipe sunt Sky, Katiuşa şi Movistar.

ZECE SPECTATORI AU FOST RĂNIŢI LA O CURSĂ NASCAR

Zece spectatori prezenţi la o cursă Nascar au fost răniţi, duminică, după ce un cablu TV s-a rupt şi s-a balansat între pistă şi tribunele circuitului Charlotte Motor Speedway din Carolina de Nord, au anunţat organizatorii. Cablul făcea parte dintr-un sistem al unei camere mobile care se deplasa deasupra circuitului oval. Şapte dintre răniţi au fost trataţi la faţa locului pentru tăieturi sau zgârieturi simple, iar trei au fost transportaţi la spital pentru investigaţii, au declarat oficialii circuitului într-un comunicat de presă. Mai multe maşini prezente în cursă au fost afectate de acest incident, inclusiv cea a lui Kyle Bush, liderul din acel moment. Competiţia a fost întreruptă pentru a permite echipelor să repare defecţinile, iar în final cursa a fost câştigată de Kevin Harvick.