Umilință maximă pentru FC Barcelona

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa tur

Sport 15 Februarie 2017 / 14:34 544 accesări
Angel Di Maria a decis învingătoarea în partida de la Paris

Antrenorul Unai Emery a răzbunat toate umilințele suferite de-a lungul timpului în fața Barcelonei (avea o singură victorie), administrând echipei catalane o corecție severă, Paris Saint-Germain devenind marea favorită la calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Tripleta de aur a Barcelonei - Messia, Suarez, Neymar - a prins o zi neagră și echipa spaniolă nu a reprezentat o amenințare searioasă pentru echipa gazdă! Chiar dacă PSG are mari șanse de calificare mai departe, FC Barcelona este una dintre puținele echipe din lume capabile să răstoarne un scor de 0-4 în meciul retur de peste trei săptămâni, care se va disputa la 8 martie, la Barcelona. Rezultat-surpriză și în al doilea meci al zilei de marți, de la Lisabona, acolo unde gazdele s-au impus la limită. Dar partida a fost dominată cu autoritate de oaspeți (65% posesie, 10-3 la cornere, 14-1 șuturi la poartă, 4-1 șuturi pe poartă), care au ratat și un penalty prin Aubameyang! La final a contat scorul de pe tabela de marcaj, golul lui Mitroglou făcând diferența, Benfica devenind favorită la calificarea în sferturile de finală.

Rezultate de marți seara: Paris Saint-Germain - FC Barcelona 4-0 (Di Maria 18, 55, Draxler 40, Cavani 71) și Benfica Lisabona - Borussia Dortmund 1-0 (Mitroglou 48).

Miercuri seară se dispută alte două partide din manșa tur a optimilor de finală, meciuri în care echipele gazdă sunt mari favorite deși au terminat grupele preliminare pe pozițiile secunde! Mai exact, este vorba de campioana en titre - Real Madrid și de campioana Germaniei - Bayern Munchen.

Programul de miercuri, ambele partide urmând să înceapă la ora 21.45: Bayern Munchen - Arsenal Londra (în direct la Dolce Sport 1) și Real Madrid - SSC Napoli (în direct la Dolce Sport 2).