Barcelona s-a distrat la Londra

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa tur

Sport 24 Februarie 2016 / 17:07 442 accesări
Thomas Müller a deschis scorul pentru Bayern

În ciuda optimismului afișat de englezi, Arsenal Londra nu a avut nicio șansă în fața deținătoarei trofeului! Englezii au avut două ocazii în debutul partidei, dar apoi meciul a curs într-o singură direcție! FC Barcelona a dominat partida cu autoritate și chiar dacă a ratat câteva ocazii monumentale, prin Messi și Suarez, golurile au venit în cele din urmă. Messi a mai doborât o barieră (nu înscrisese niciodată împotriva lui Cech!), punctând de două ori, și problema echipei calificate în sferturile de finală nu se mai poate pune!

Meci spectaculos la Torino, unde Bayern a dominat jocul o oră, timp în care a și înscris de două ori și a ratat alte câteva ocazii (Lewandowski cu poarta goală!). Apoi Juventus a revenit senzațional, a egalat și chiar a avut câteva șanse să înscrie golul victoriei! S-a terminat egal și campioana Germaniei are prima șansă la calificarea în sferturi.

Rezultatele înregistrate marți seară, în optimile de finală ale UEFA Champions League: Arsenal Londra - FC Barcelona 0-2 (Messi 71, 84-pen.) și Juventus Torino - Bayern Munchen 2-2 (Dybala 63, Sturaro 76 / T. Müller 43, Robben 55).