Victoria lui Sommer

Fotbal / EURO 2016, Grupa A, etapa 1: ALBANIA - ELVEŢIA 0-1

Sport 11 Iunie 2016 / 18:22 892 accesări
Portarul elveţian Yann Sommer a evitat o remiză în duelul cu Albania

După ce vineri seară, în partida de deschidere de la EURO 2016, Franţa a învins România, scor 2-1 (Giroud 57, Payet 89 / B. Stancu 65-pen.), sâmbătă s-a disputat al doilea meci din prima etapă a Grupei A, între Albania şi Elveţia. După un meci cu ocazii de gol de ambele părţi, victoria a aparţinut elveţienilor, scor 1-0, unicul gol al întâlnirii fiind înscris de fundaşul Fabian Schär, în minutul 5, care a profitat de o ieşire greşită pe centrare a portarului Berisha. De cealaltă parte, portarul Yann Sommer a avut două intervenţii salvatoare în situaţii de unu la unu cu atacanţii albanezi, respingând şuturile lui Sadiku, din minutul 31, şi Gashi, din minutul 87. Elveţienii au avut şi ei o bară, prin Džemaili, în minutul 38, din lovitură liberă, după eliminarea căpitanului albanez Cana, pentru două cartonaşe galbene.

Au evoluat - ALBANIA (selecționer Giovanni de Biasi): Berisha - Hysaj, Cana (cpt.), Mavraj, Agolli - Abrashi, Kukeli, T. Xhaka (62 Kaçe) - Roshi (74 Çikalleshi), Sadiku (82 Gashi), Lenjani; ELVEȚIA (selecționer Vladimir Petković): Sommer - Lichtsteiner (cpt.), F. Schär, Djourou, R. Rodríguez - Behrami, G. Xhaka - Shaqiri (88 Fernandes), Džemaili (76 F. Frei), Mehmedi (62 Embolo) - Seferović. Cartonaşe galbene: Cana (2), Kaçe, Kukeli, Mavraj / F. Schär, Behrami. Cartonaş roşu: Cana (min. 38). Partida a fost arbitrată la centru de spaniolul Carlos Velasco Carballo.