Victorie la pas pentru HCM

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 17-a: POLI TIMIŞOARA - HCM CONSTANŢA 24-34

Sport 14 Februarie 2014 / 00:00 889 accesări

Meciul cu Poli Timişoara, din etapa a 17-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, disputat ieri, s-a dovedit un simplu antrenament pentru campioana Handbal Club Municipal Constanţa. Fără să forţeze şi cu mulţi jucători menajaţi pentru confruntarea de duminică, de la Chambery, din Cupa EHF, HCM s-a impus cu 34-24 (18-8), consolidându-şi prima poziţie din clasament. Constănţenii au început însă relaxat partida din Sala “Constantin Jude”, iar după 2-2 - în min. 5, gazdele s-au desprins la 5-2 - în min. 9 şi apoi 7-4 - în min. 13. Din acel moment nu a mai existat decât o singură echipă pe teren, HCM înscriind 13 goluri consecutive fără a mai primi vreunul!!! Următoarea reuşită a gazdelor a venit abia în ultimul minut al primei reprize, prin fostul constănţean Mihai Timofte, dar scorul pauzei a fost stabilit de Criciotoiu, 18-8 pentru HCM. Antrenorul Zvonko Sundovski a început să-şi menajeze şi o parte dintre jucători, iar pe postul de extremă dreapta a evoluat... George Buricea. O evoluţie bună a avut şi tânărul Ramon Şomlea, care a profitat de şansa avută şi a contribuit la succesul campioanei României cu câteva realizări de efect. HCM s-a impus în final cu 34-24 şi priveşte cu încredere către următoarele partide oficiale. Pentru HCM au marcat: Criciotoiu 6g, Csepreghi 5g, Vujadinovic 4g, Toma 4g (2x7m), Stavrositu şi Novanc - câte 3g, Şomlea 3g (1x7m), Şimicu şi Cristescu - câte 2g, Angelovski şi Buricea - câte 1g.

„A fost o victorie uşoară şi foarte important este că s-a putut rula întreg lotul. Nu au apărut, din fericire, alte accidentări. Un bun meci de pregătire înainte de Chambery”, a fost, la final, concluzia antrenorului secund Alexandru Buligan.

Restul partidelor din etapa a 17-a vor avea loc astfel - sâmbătă: CS Caraş-Severin - CSM Bucureşti (ora 18.00); duminică: Dinamo Bucureşti - CSU Suceava (ora 11.30, Digi Sport 1); luni: Potaissa Turda - HCM Minaur Baia Mare (ora 18.00, Digi Sport 3), Steaua Bucureşti - Pandurii Tg. Jiu (ora 20.00, Digi Sport 3). Meciul HC Odorhei - Ştiinţa Bacău, scor 26-35, avut loc miercuri. Clasament: 1. HCM CONSTANŢA 47p, 2. Potaissa Turda 41p, 3. Ştiinţa Bacău 37p, 4. Dinamo Bucureşti 32p, 5. Pandurii Tg. Jiu 30p, 6. HC Odorhei 25p, 7. Steaua Bucureşti 18p, 8. Minaur Baia Mare 16p, 9. Poli Timişoara 15p, 10. Caraş-Severin 13p, 11. CSM Bucureşti 7p, 12. CSU Suceava 6p.