Victorii pentru HCDS şi CS SLEN 90, înfrângeri pentru CSU Neptun şi FC Farul

Sport 20 Februarie 2016 / 18:10 592 accesări
HC Dobrogea Sud şi-a consolidat prima poziţie în clasament

Sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța a obţinut încă o victorie în Seria A din Divizia A. În etapa a 16-a, formația antrenată de Djordje Cirkovic s-a impus, cu scorul de 37-28, la pauză 20-12, în duelul cu ocupanta locului secund, CSU Suceava. Duminică, HC Farul Constanţa va întâlni, în deplasare, pe Cimentul Bicaz.

Tot sâmbătă, în Sala Sporturilor, în etapa a 16-a din Seria A a Diviziei A de handbal feminin, CSU Neptun Constanța a cedat în meciul cu Știința București, cu scorul de 24-34, la pauză 11-16.

La Medgidia, în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei”, în al doilea joc din prima fază a play-off-ului Diviziei A2 la volei feminin, CS SLEN 90 Medgidia a învins, cu scorul de 3:0 (25:15, 25:21, 25:23), formația CTF Mihai I București. Succesul echipei din Medgidia oferă şansa jucătoarelor antrenate de Lenuţa şi Gheorghe Iordache de a disputa sâmbăta viitoare, la București, întâlnirea decisivă, duelul având loc în sistemul „cel mai bun din trei partide”. În prima confruntare dintre cele două echipe, formaţia bucureșteană s-a impus, pe teren propriu, cu 3:0.

Tot sâmbătă, FC Farul Constanța a susţinut, în deplasare, ultimul joc amical, înfruntând liderul Seriei 1 din Liga a 2-a, Dunărea Călărași. Jucătorii antrenaţi de Constantin Gache au pierdut meciul cu scorul de 1-3, la pauză 0-1, golul Farului fiind reuşit de Pătulea. Sâmbătă viitoare, FC Farul va înfrunta, la Brăila, pe Dacia Unirea Brăila, în etapa a 19-a.