Viitorul a folosit șapte jucători cu vârsta sub 21 de ani în meciul cu Astra!

Fotbal / Liga 1, play-off

Sport 05 Mai 2018 / 14:03 578 accesări

Pe site-ul oficial al formaţiei FC Viitorul a fost publicată o statistică interesantă întocmită după partida cu Astra Giurgiu, din etapa a 8-a a play-off-ului Ligii 1, încheiată la egalitate, scor 1-1 (Drăguş 76 / Abang 3).

Astfel, în formula de start utilizată de managerul tehnic Gheorghe Hagi s-au aflat şase jucători cu vârsta sub 21 de ani: Virgil Ghiță (19 ani), Bradley de Nooijer (20 ani), Andrei Ciobanu (20 ani), Alexandru Cicâldău (20 ani), Ianis Hagi (19 ani) și Alexandru Mățan (18 ani). Iar în repriza a doua a fost trimis în teren Denis Drăguș (18 ani), care a şi înscris golul echipei constănţene. În ultimele 45 de minute ale meciului disputat vineri seară, atacul Viitorului a fost format din Ianis Hagi (19 ani), Alexandru Mățan (18 ani) și Denis Drăguș (18 ani).

Chiar dacă a utilizat fotbalişti foarte tineri, Viitorul a avut posesie de 69%, iar raportul șuturilor a fost net de partea campioanei en titre a României - şuturi spre poartă: 21-5; șuturi pe spațiul porții: 7-1. Viitorul a avut 23 de pase ofensive față de doar cinci ale adversarei, a pasat de 688 de ori (268 de pase a avut Astra), iar procentajul paselor corecte a fost de 86%!

În primul „11“ trimis în teren de conducerea tehnică a formației constănțene s-au aflat șapte jucători crescuți la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”: Ghiță, Andrei Ciobanu, Cicâldău, Vînă, Gavra, Ianis Hagi și Mățan, iar alți doi jucători au intrat în partea secundă: Hodorogea și Drăguș. În plus, pe banca de rezerve s-au mai aflat alți patru jucători crescuți la Academia Hagi, Buzbuchi, Casap, Tiberiu Căpușă și Doru Dumitrescu, ultimii trei fiind născuți în 1998! Media de vârstă a echipei constănțene în partida cu Astra a fost de 21 de ani și 6 luni.