Viitorul a surclasat-o pe Dinamo şi este primul lider al sezonului

Fotbal / Liga 1, etapa 1: FC VIITORUL - DINAMO 5-0

Sport 16 Iulie 2019 / 01:29 657 accesări

Gabriel Iancu a înscris de două ori în poarta fostului coechipier de la Dunărea Călăraşi, Cătălin Straton

Victorie categorică obţinută de fotbaliştii Viitorului în prima etapă a sezonului 2019-2020 din Liga 1, formaţia constănţeană câştigând cu scorul de 5-0 (G. Iancu 9, 69, G. Ganea 49, Calcan 66, Eric 71) întâlnirea cu Dinamo Bucureşti, de pe teren propriu. Confruntarea desfăşurată pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu a fost marcată de întreruperea jocului cauzată de fanii dinamovişti care au pătruns pe teren în repriza a doua, după al treilea gol al gazdelor.

Viitorul a pornit în forţă şi s-a instalat pe primul loc al clasamentului, dubla lui Gabi Iancu şi reuşitele lui Georgea Ganea, Calcan şi Eric fiind aplaudate de suporterii constănţeni. Gabi Iancu a mai irosit două ocazii bune de gol în prima repriză, iar căpitanul Bogdan Ţîru a fost la un pas de al şaselea gol, portarul Straton intervenind salvator.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Mladen, Țîru (cpt.), P. Iacob (59 Ghiță), De Nooijer - Vl. Achim, Artean, Houri - G. Ganea (66 Calcan), G. Iancu, Mățan (68 Eric); Dinamo (antrenor Eugen Neagoe): Straton - Moura, Klimavicius, Fl. Bejan, R. Grigore (46 Sin) - Mrzljak (62 Perovic), Al. Răuță - Sorescu (51 D. Popa), Bru, Moldoveanu - Montini (cpt.). Cartonașe galbene: Artean / Montini, D. Popa. Meciul a fost arbitrat la centru de Marcel Bîrsan.

În etapa viitoare, FC Viitorul va întâlni în deplasare, la Ploieşti, vineri, 19 iulie, de la ora 21.00, pe Chindia Târgoviște.

Tot luni, în penultimul meci din prima etapă, Gaz Metan Mediaş şi Chindia Târgovişte au încheiat la egalitate, scor 2-2 (Sg. Buş 24, 43 / Neicuţescu 65, Bic 86-pen.).