Ana Ivanovic, eliminată în primul tur al turneului de la US Open

30 August 2016 / 22:14 377 accesări

Jucătoarea sârbă de tenis Ana Ivanovic, locul 31 WTA şi favorită 29, a fost eliminată, marţi, de sportiva Denisa Allertova din Cehia în primul tur al turneului de Mare Şlem US Open, dotat cu premii totale în valoare de 22,102,700 de dolari.

Partida dintre cele două a durat o oră şi 20 de minute. Sportiva ce face pereche în proba de dublu cu Sorana Cîrstea a pierdut primul set, deşi a debutat cu break. Allertova a revenit de la scorul de 4-2 în favoarea sârboaicei, a reuşit să câşitige de două ori pe serviciul Anei Ivanovic, şi s-a impus, scor 7-6(4) în primul set.

Actul secund a fost unul lipsit de reacţie din partea sportivei din Serbia, care şi-a pierdut propriul serviciu încă din primul game. Apoi, meciul a curs în direcţia Allertovei, care şi-a trecut în cont şi setul doi, scor 6-1.

În turul următor, Denisa Allertova o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Karin Knapp şi Johanna Larsson. Pentru accederea în turul doi, Allertova va încasa un cec în valoare de 77,188 de dolari şi 70 de puncte WTA.