Axiopolis Cernavodă întoarce spectaculos de la 0-2 și câștigă!

Revelația Ligii a 3-a la fotbal nu se dezminte

Sport 29 Octombrie 2017 / 16:00 745 accesări
Fotbaliștii de la Axiopolis Cernavodă (tricouri roșii) au același punctaj ca liderul Progresul Spartac

Axiopolis Sport Cernavodă și-a continuat sâmbătă, în etapa a 10-a din Liga a 3-a la fotbal, evoluțiile excelente din acest campionat. A fost al doilea 3-2 consecutiv pentru dunăreni, care la interval de o săptămână au învins două dintre pretendentele la promovare. A fost mai întâi victoria de pe terenul liderului din Seria a 2-a, Progresul 1944 Spartac București, iar acum Axiopolis s-a impus pe teren propriu în fața Unirii Slobozia, după un meci nerecomandat cardiacilor.

Oaspeții au condus cu 2-0 la pauză, goluri Toma (minutul 8) și Bucă (minutul 16), însă jucătorii antrenați de Ionel Melenco au reușit un forcing extraordinar în startul părții secunde, iar hat-trick-ul lui Fotescu a întors rezultatul în doar un sfert de oră! Fotbalistul constănțean a punctat în minutele 46, 52 și 59, ultima oară din lovitură de la 11 metri, și a păstrat Axiopolis pe locul 2 al clasamentului, la egalitate de puncte cu liderul Progresul, însă cu golaveraj mai slab.

„S-a jucat pe un teren alunecos și ei ne-au luat tare, au dat două goluri foarte rapid. Echipa noastră a întors spectaculos rezultatul, poate și pentru că adversarii au căzut fizic după pauză. Trebuie să remarc și faptul că Puia a scos câteva mingi foarte grele la scorul de 2-2. Ultima jumătate de oră s-a jucat pe contre, cu Slobozia forțând egalarea, dar noi am stat foarte bine în teren”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului Axiopolis Cernavodă.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia - Loloț (79 M. Al. Hristu), Daniel Zaharia, Andreescu, L. Gheorghe - E. Abibula, Crețu, Al. Vieru (46 Fotescu) - Beșleagă, Husein (88 Răvoiu), Mihalache. Rezerve neutilizate: Nanu, G. Rusu, Vlăescu, I. Gheorghe. C. V. Hristu și N. Moise sunt accidentați.

Rezultatele complete înregistrate în etapa a 10-a din Seria a 2-a: FC Voluntari II - Sportul Chiscani 6-0; CSM Rîmnicu Sărat - Metalul Buzău 1-2; Axiopolis Sport Cernavodă - Unirea Slobozia 3-2; Agricola Borcea - CSM Oltenița 1-1; Victoria Traian - FCSB II 1-5; SSC Farul Constanța - Înainte Modelu 6-3; Progresul 1944 Spartac București - Delta Dobrogea Tulcea 2-1.

În clasament conduce AFC Progresul 1944 Spartac, cu 25 de puncte (golaveraj 39-11), urmată de Axiopolis Cernavodă 25p (31-13), Metalul Buzău 24p (20-6), SSC Farul Constanța 23p (28-15), FCSB II 20p (39-14) și Unirea Slobozia 19p (39-16).

Axiopolis Cernavodă a câștigat pe terenul liderului Progresul Spartac!