CS Farul, titlu național la floretă după aproape patru decenii

Scrimă / CN de cadeți la floretă

Sport 03 Februarie 2016 / 16:21 539 accesări
Raluca Drăghici, Teodora Băloiu și Raluca Văcărașu au adus trei medalii pentru CS Farul (sursa foto: www.frscrima.ro)

Timp de două zile, marți și miercuri, la Satu Mare, au avut loc Campionatele Naționale de floretă, competiție rezervată cadetelor. Întrecerea feminină a fost dominată de sportivele de la CS Farul Constanța, pregătite de Mihaela Ion, care au obținut trei medalii. Marți, în întrecerea individuală, Raluca Văcărașu a avut o prestație excelentă, câștigând titlul național. Constănțeanca a trecut în sferturi de Rebeca Cândescu (CSA Steaua București), cu 15-12, a depășit-o în semifinale pe Anca Săveanu (CSA Steaua), cu 15-10, iar în finală a învins-o pe Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara), cu 15-12. „Este un titlu mare! Constanța nu mai reușise să câștige titlul național la floretă feminin, la orice categorie de vârstă, de prin 1977, când Marcela Moldovan obținea medalia de aur la senioare. Mi-a crescut inima când am văzut ce a reușit Raluca! Este o fetiță extraordinară, iar un merit mare pentru performanța înregistrată îl are tatăl ei, care a avut încredere și a lăsat-o să se pregătească la București. Aștept să văd cum se va descurca pe plan internațional și există șanse să meargă la Campionatele Mondiale de cadeți din acest an”, a spus antrenorul Mihai Echimenco, cel care a făcut istorie la CS Farul.

Podiumul a fost completat de o altă sportivă constănțeană, Raluca Drăghici, care a fost învinsă la limită în semifinale, cu 15-14, de Teodora Sîrbu, după ce câștigase duelul din sferturi cu Andreea Potor (CS Satu Mare), cu 15-10. A treia componentă a echipei de pe litoral, Teodora Băloiu, s-a clasat pe locul 9.

Miercuri, în a doua zi a întrecerii, s-a desfășurat proba pe echipe, la startul căreia s-au prezentat cinci formații. Calificată direct în semifinale, CS Farul, în componența Raluca Văcărașu, Raluca Drăghici și Teodora Băiloiu, a ajuns în ultimul act, după ce a câștigat clar, cu 45-28, întâlnirea cu CSTA București. Din păcate, constănțencele au ratat titlul de campioană, fiind învinse de CSA Steaua București, cu 44-34. La finalul acestei săptămâni, cele trei sportive, care se pregătesc la Centrul de Excelență de la București, vor lua startul la ultima etapă din actualul sezon al Circuitului de cadete la floretă feminin, Memorialul „Ecaterina Stahl”.

Andrei Timoce a câștigat „Cupa Farul - Memorialul Paul Călin”