FC Viitorul - APOEL Nicosia, în turul al treilea preliminar din UCL

Fotbal / UEFA Champions League

Sport 19 Iulie 2017 / 21:38 1206 accesări
Mircea Manole a înscris un gol în amicalul cu Dacia Unirea Brăila

Campioana României la fotbal, FC Viitorul, şi-a aflat, miercuri seară, adversara din turul al treilea preliminar din UEFA Champions League. Formaţia antrenată de Gheorghe Hagi va înfrunta echipa cipriotă APOEL Nicosia, care a eliminat în turul secund preliminar pe F91 Dudelange. Returul din Luxemburg a fost câştigat de APOEL tot cu scorul de 1-0 (Igor de Camargo 40-pen.), rezultat înregistrat şi în manşa tur în favoarea ciprioţilor.

Prima manșă a dublei confruntări dintre FC Viitorul și APOEL Nicosia este programată miercuri, 26 iulie, de la ora 21.00, pe stadionul „Central” din Complexul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, întâlnirea urmând să fie transmisă în direct de TVR 1. Clubul constănţean va oferi toate detaliile despre achiziționarea biletelor pentru meciul de la Ovidiu în cursul zilei de joi, 20 iulie.

AMICAL CU DACIA UNIREA BRĂILA

Miercuri seară, la Ovidiu, pe stadionul „Central” din Complexul Academiei Hagi, jucătorii constănţeni au întâlnit într-o partidă amicală pe Dacia Unirea Brăila. În prima repriză au evoluat componenţii Viitorului II, care au marcat de două ori, prin Jallow Momodou, în minutul 18, și Mircea Manole, în minutul 20. După pauză au intrat pe teren jucătorii de la prima echipă și Viitorul a mai înscris în trei rânduri, prin Vlad Morar, în minutele 63 şi 77, și Eric de Oliveira, în minutul 80. De remarcat debutul cu gol pentru noua achiziție a Viitorului, brazilianul Eric de Oliveira. Rezultat final: FC Viitorul - Dacia Unirea Brăila 5-0.

Au evoluat pentru FC Viitorul - Repriza I: Tordai - Boboc, Leca, Piciu, Perju - B. Vasile, Kofi, Neniță - Cioablă, Momodou, Manole. Repriza a II-a: Tordai - S. Rădoi, Ghiță, Hodorogea, Vînă - Ciobanu, Mladen, D. Dumitrescu - Eric, Cr. Ene, Vl. Morar. Au mai intrat: Sabangeanu, Crînganu, Căpușă şi Acasandrei.