FC Viitorul II, calificare spectaculoasă în optimile Cupei României

A mai produs o surpriză

Sport 23 Septembrie 2015 / 11:21 454 accesări

Robert Grecu a marcat golul calificării la numai cinci minute după ce a fost trimis în teren

FC Viitorul II Constanța, echipă care evoluează în eșalonul al treilea al fotbalului românesc, a mai făcut o „victimă” în Cupa României-Timișoreana, eliminând-o ieri, în 16-imi de finală, cu scorul de 2-1, pe Academica Clinceni, formație din Liga a 2-a. Prima repriză a partidei care a avut loc pe stadionul „Orășenesc” din Ovidiu a fost una fără situații de poartă până în ultimele cinci minute. Ocazia oaspeților, din min. 40, când Tordai a intervenit salvator în fața lui Huiban, a anticipat deschiderea scorului, reușită de atacantul Benjamin Kuku, în min. 41. Viitorul II a ratat egalarea în min. 43, când, după o acțiune a lui Cicâldău, mingea a ajuns la Florinel Coman, însă atacantul gazdelor a șutat slab și portarul Marinescu a reținut. Tabela de marcaj s-a modificat imediat după pauză, în min. 47, căpitanul Răzvan Marin fructificând pasa lui Cicâldău, astfel că scorul a devenit 1-1. Golul victoriei și al calificării pentru echipa constănțeană a fost reușit de Grecu, în min. 78, care a fost găsit perfect în careu de Florinel Coman. Formația antrenată de Cristian Cămui și Constantin Fălină și-a păstrat acest avantaj până la final, obținând astfel o spectaculoasă calificare în optimile de finală ale competiției.

„A fost o partidă dificilă, dar ne-am dăruit pe teren și ne bucurăm că la sfârșit am ieșit învingători. Ne dorim ca și în turul următor, cu o echipă din prima ligă, să dăm totul pentru a obține încă o calificare”, a declarat căpitanul echipei constănțene, Răzvan Marin.

Au evoluat - FC Viitorul II (antrenor Cristian Cămui): Tordai - Rogoza, Ghiță, Kilyen, Panait - R. Marin (cpt.), Dr. Nedelcu, Casap - Ciobanu (73 Grecu), Fl. Coman (90 Cr. Ene), Cicâldău (90+2 D. Dumitrescu); Academica (antrenor László Balint): A. Marinescu - G. Matei, Dobrosavlevici, Patriche-Nichita (56 R. Barbu), Venţer - Budeanu (cpt.) (78 Antohi), Olariu, M. Dragomir (46 Cr. Matei), D. Benzar - Benjamin, Huiban. Cartonaşe galbene: Rogoza, Nedelcu, Panait / Budeanu. Partida a fost arbitrată la centru de Horia Mladinovici (București).