FC Viitorul, în finala Ligii Elitelor U19

Fotbal / Turneul final

Sport 06 Mai 2016 / 13:07 2039 accesări
Jucătorii antrenați de Vasile Mănăilă s-au impus la loviturile de departajare

Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia a găzduit, joi seară, semifinalele ediției inaugurale a Ligii Elitelor U19, la startul căreia s-au aliniat 24 de formații împărțite în două serii. Juniorii de la FC Viitorul au întâlnit în drumul spre finala mare pe Universitatea Cluj, iar duelul din penultimul act a început favorabil pentru jucătorii antrenați de Vasile Mănăilă. În minutul 14, Ciobanu i-a pasat perfect lui Cicâldău şi căpitanul constănţenilor a trimis mingea pe lângă portarul advers: 1-0 pentru Viitorul. După ce Janos a restabilit egalitatea în minutul 23, Viitorul a trecut la conducerea jocului, însă ratările au împiedicat stabilirea învingătoarei în timpul regulamentar. Ghiță a trimis balonul în bara transversală în minutul 31, iar Casap, Florinel Coman și Ciobanu au ratat mai multe situații de gol. După pauză, în minutul 47, clujenii au irosit și ei o ocazie de gol, prin Janos, în timp ce Cristi Ene, Florinel Coman și Cicâldău nu au reușit să puncteze.

1-1 la finalul jocului și s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde Viitorul s-a impus cu scorul de 4-3, eroul partidei fiind portarul Arpad Tordai: 1-0 Panait, 1-1, 2-1 Fl. Coman, 2-2, ratare Dragoș Nedelcu (şut pe lângă poartă), Tordai apără mingea trimisă de Manu, 3-2 Casap, 3-3, 4-3 Cicâldău, Tordai apără mingea șutată de Janos.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Tordai - Rogoza, Ghiţă, Kilyen, Panait - Casap, Iani (83 Dr. Nedelcu), Dumitrescu (46 Cr. Ene) - Ciobanu (85 M. Manole), Coman, Cicâldău (cpt.).

În cealaltă semifinală, Ardealul Cluj a trecut de Dinamo București, cu scorul de 4-2 (3-1). Sâmbătă, de la ora 15.00, se va disputa finala mică, între Dinamo și U. Cluj, iar de la ora 17.30 va avea loc marea finală, dintre FC Viitorul și Ardealul Cluj. Învingătoarea va reprezenta România în UEFA Youth League, ediția 2016-2017.