Gimnasta Larisa Iordache, medalie mondială de bronz la individual-compus

Campionatele Mondiale de gimnastică de la Glasgow

Sport 29 Octombrie 2015 / 23:35 1745 accesări

După evoluţia sub aşteptări în întrecerea pe echipe din cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică de la Glasgow, iată că joi seară a apărut soarele şi în tabăra României. Larisa Iordache a cucerit medalia de bronz în finală la individual-compus, în timp ce Laura Jurca s-a clasat pe locul 8. Notele obţinute de gimnastele tricolore au fost următoarele: Larisa Iordache - 14,766 la bârnă, 14,475 la sol, 15,066 la sărituri şi 14,800 la paralele (total 59,107); Laura Jurca - 13.900 la sol, 15,133 la sărituri, 13,733 la paralele şi 13,966 la bârnă (total 56,732). La ediţia din 2014, Larisa Iordache a cucerit medalia de argint la individual-compus.

Medalia de aur a fost cucerită de Simone Biles (SUA, 60,399), iar cea de argint de compatrioata sa Gabrielle Douglas (59,316).

Prin rezultatul de joi seară, Larisa Iordache a obţinut şi calificarea individuală la Jocurile Olimpice de la Rio, unde, conform regulamentului, ajung toţi medaliaţii din probele individuale, dacă echipele ţărilor lor nu s-au calificat direct la JO.

Finala la individual-compus a fost singura în care România a avut reprezentante, după ce echipa tricoloră s-a clasat pe locul 13 în calificări, ratând atât finala pe echipe şi, implicit, calificarea directă la JO din 2016, precum şi finalele pe aparate. Astfel, echipa feminină a României va evolua în cadrul turneului preolimpic de anul viitor, programat în perioada 16-19 aprilie, urmând să lupte pentru unul dintre ultimele patru locuri calificante la JO.

La CM de la Glasgow, România va mai fi reprezentată de Cristian Băţagă, vineri, în finală la individual-compus, şi de Marian Drăgulescu, duminică, în finala de la sărituri.