Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Statelor Unite

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 24 Octombrie 2016 / 15:15 487 accesări
Lewis Hamilton a reușit un weekend perfect la Austin

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) s-a impus duminică seară în Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite, desfășurat pe circuitul de la Austin (Texas). Plecat din pole position, campionul mondial en titre a reușit a șaptea sa victorie în acest sezon și a 50-a a carierei. Hamilton s-a impus pentru a patra oară în Texas, fiind urmat în clasament de coechipierul său Nico Rosberg (Germania), liderul clasamentului general, și de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull). Prin acest succes, Hamilton a redus diferența față de Rosberg la 26 de puncte în ierarhia generală (331 pentru german, 305 pentru Hamilton), cu trei curse rămase de disputat în acest sezon. Pilotul german poate fi sigur de primul său titlu mondial individual din carieră dacă va termina al doilea și în ultimele trei curse din 2016.

După plecarea dezastruoasă din cursa precedentă, cea de la Suzuka, atunci când a pierdut şase poziţii în doar câteva sute de metri, Hamilton a reuşit în sfârşit startul perfect. Rosberg a plecat și el din prima linie a grilei de start, dar a fost imediat depășit de Ricciardo. În turul 26, australianul a oprit la boxe pentru schimbul de pneuri și Rosberg a revenit pe locul 2. Cinci tururi mai târziu, un safety-car virtual a fost anunțat după problemele mecanice ale lui Max Verstappen. Hamilton și Rosberg au profitat și, după ce au trecut rapid pe la standuri pentru schimbul de pneuri, și-au păstrat primele două poziții. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil în afara abandonului lui Kimi Raikkonen, care era pe locul 4 în acel moment. Următoarea etapă, Marele Premiu al Mexicului, va avea loc pe 30 octombrie.

Dublă Red Bull în Malaezia, Hamilton abandonează de pe primul loc!