Mark Cavendish are trei victorii în șase etape din Turul Franţei

Sport 08 Iulie 2016 / 15:47 506 accesări
Mark Cavendish (31 de ani) este la cinci victorii de recordul lui Eddy Merckx, ciclistul care a obținut cele mai multe succese de etapă în Turul Franței

Britanicul Mark Cavendish a câștigat etapa a șasea din Turul ciclist al Franței, o etapă care s-a desfășurat joi, pe un traseu plat în lungime de 191 kilometri, între localitățile Arpajon-sur-Cère și Montauban. La capătul unei zile relativ liniștite, Cavendish s-a impus la sprint, depășindu-i pe germanul Marcel Kittel și pe britanicul Dan McLay. El a înregistrat a treia victorie de etapă în actuala ediție a Marii Bucle și a 29-a a carierei. Cavendish ocupă acum singur poziția secundă în clasamentul all-time al victoriilor de etapă în Le Tour, depășindu-l pe Bernard Hinault, francezul cu care împărțea acest loc. Lider este belgianul Eddy Merckx, cu 34 de victorii.

La fel ca miercuri, și joi a existat o evadare, însă plutonul a stat liniştit de această dată, pentru că nu a existat un pericol real. Jan Barta (Bora-Argaon) şi japonezul Yukiya Arashiro (Lampre-Merida) au fost cei doi curajoşi care au plecat într-o cursă ce se anunţa imposibilă. Atacul s-a dat rapid, după doar trei kilometri, iar plutonul nu a avut niciun interes să anihileze încercarea ceho-japoneză. Echipele Dimension Data, Etixx-QuickStep şi Lotto-Soudal şi-au asumat trena în prima parte a cursei, una care le-a permis lui Barta şi Arashiro să ajungă la un avans maxim de 5 minute şi 15 secunde.

S-a trecut peste primele două căţărări ale zilei, Col des Estaques (categoria a treia) şi Cote D'Aubin (categoria a patra), cu plutonul în control şi un avans care a oscilat între unu şi trei minute. Înainte de ultima căţărare a zilei, Cote de Saint Antonin-Noble-Val (categoria a patra), cronometrul arăta o diferenţă de sub un minut între pluton şi evadare, motiv pentru care echipele sprinterilor au luat piciorul de pe pedala de acceleraţie şi le-au mai oferit celor doi evadaţi câteva clipe de glorie.

Cu Tomas Voeckler în frunte şi Direct Energie la trenă pentru Bryan Coquard, plutonul şi-a făcut treaba mult mai devreme decât s-ar fi aşteptat, iar Barta şi Arashiro au fost prinşi cu 25 de kilometri înaintea finișului. Kittel a fost primul care a declanşat sprintul, dar Cavendish s-a dovedit din nou prea puternic pentru german şi a obţinut a treia victorie în primele şase etape ale Marii Bucle.

În urma acestui succes și a celor 50 de puncte primite, Cavendish a reintrat în posesia tricoului verde, de lider în clasamentul pe puncte, depășindu-l pe Peter Sagan, fostul ocupant al primei poziții. Clasamentul general nu a suferit modificări, belgianul Greg Van Avermaet fiind în continuare lider, cu avans de peste cinci minute față de al doilea clasat, francezul Julian Alaphillipe.

Etapa a șaptea, programată vineri între L’Isle-Jourdain și Lac de Payolle, are o lungime de 162,5 kilometri. Runda include prima cățărare de categoria întâi a actualei ediții, pe Col d’Aspin, ascensiune programată cu șapte kilometri înainte de final.