Remiză in extremis pentru tricolori

Fotbal / Meci amical: ITALIA - ROMÂNIA 2-2

Sport 18 Noiembrie 2015 / 00:17 771 accesări

Partida amicală de fotbal dintre reprezentativele Italiei şi României, care s-a desfăşurat, marţi seară, pe stadionul “Dall’Ara” din Bologna, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după două reprize diferite. Început cu un moment de reculegere în memoria victimelor atentatelor din Franţa şi din incendiul de la clubul Colectiv, meciul a fost unul favorabil echipei noastre în prima repriză. Tricolorii au deschis scorul în minutul 8, prin Bogdan Stancu, intrând la cabine în avantaj, însă în partea a doua a jocului situaţia s-a schimbat. Gazdele au preluat conducerea în urma reuşitelor lui Marchisio, care a egalat din penalty, în minutul 55, şi Gabbiadini, din minutul 65. Susţinuţi din tribune de aproximativ 5.000 de suporteri, tricolorii au avut puterea să revină în joc şi au egalat în minutul 88, prin atacantul Florin Andone, aflat la prima sa reuşită pentru naţională.

Au evoluat - Italia (selecţioner Antonio Conte): Buffon (cpt) (69 Sirigu) - Darmian, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi, Marchisio (72 Parolo), Soriano (60 Montolivo 60), El Shaarawy (81 Candreva) - G. Pelle (60 Okaka), M. Eder (60 Gabbiadini); România (selecționer Anghel Iordănescu): Tătărușanu - Săpunaru, Chiricheș, Dr. Grigore, Raț (cpt.) (83 St. Filip) - Pintilii (69 Prepeliţă), Hoban - Torje (69 Fl. Andone), Budescu (46 Al. Maxim), B. Stancu (83 A. Ivan) - Keşeru (46 Sânmărtean). Partida a fost arbitrată la centru de elveţianul Adrien Jaccottet.

SUEDIA ŞI UCRAINA, ULTIMELE DOUĂ ECHIPE CALIFICATE LA EURO 2016

Echipele Suediei şi Ucrainei au obţinut calificarea la turneul final al Campionatului European de fotbal programat anul viitor, în Franţa. Rezultatele din meciurilor de baraj, manşa retur, disputate marţi seară: Danemarca - Suedia 2-2 (Y. Poulsen 81, Vestergaard 90+1 / Ibrahimovic 19, 76) - în tur: 1-2 şi Slovenia - Ucraina 1-1 (Cesar 11 / Yarmolenko 90+7) - în tur: 0-2.

AMICALUL GERMANIA - OLANDA, ANULAT

Meciul amical dintre reprezentativele Germaniei şi Olandei, programat aseară, a fost anulat şi stadionul din Hanovra, “HDI Arena”, a fost evacuat, după ce pe stadion a fost găsit un obiect suspect. Cancelarul german, Angela Merkel, şi vicecancelarul Sigmar Gabriel au fost escortaţi de agenţii de securitate. Naţionala de fotbal a Germaniei se afla în drum spre stadion, marţi seară, în momentul anulării meciului amical cu Olanda, cu aproximativ 90 de minute înainte de ora programată pentru startul jocului, informează site-ul oficial al federaţiei germane.
În celelalte întâlniri amicale disputate marţi seară s-au înregistrat următoarele rezultate: Rusia - Croaţia 1-3 (Smolov 14 / N. Kalinic 57, Brozovic 60, Mandzukic 82), Azerbaidjan - Moldova 2-1 (Carp 33-autogol, Ramazanov 50 / Antoniuc 44), Turcia - Grecia 0-0, Luxemburg - Portugalia 0-2 (Andre Andre 31, Nani 88), Austria - Elveţia 1-2 (Alaba 13 / Seferovic 9, 38), Polonia - Cehia 3-1 (Milik 3, Jodlowiec 12, Grosicki 70 / Krejci 41), Slovacia - Islanda 3-1 (Mak 58, 61, Duris 84 / Finnbogason 8), Anglia - Franţa 2-0 (Dele Alli 39, Rooney 48).