Rugbyștii români au învins SUA într-un meci-test disputat la Bucureşti

Sport 13 Noiembrie 2016 / 18:16 465 accesări
„Stejarii” au cucerit Trofeul Pershing după victoria împotriva SUA

Echipa naţională de rugby a României a învins sâmbătă seară, cu scorul de 23-10 (20-0), reprezentativa similară a Statelor Unite ale Americii, într-un meci-test disputat pe stadionul „Arcul de Triumf” din Bucureşti. România a înregistrat astfel cea de-a doua victorie din istorie în faţa echipei americane. La această partidă, Florin Vlaicu, în vârstă de 30 de ani, a jucat al 94-lea meci la echipa naţională şi a stabilit un nou record la capitolul selecţii. Ultima victorie a României în faţa SUA data de la Cupa Mondială din 1999, când România se impunea la Dublin cu 27-25.

„Stejarii” au cucerit în premieră şi Trofeul Pershing, pus în joc la partidele dintre cele două ţări în 2014, trofeul fiind câştigat atunci de americani. Trofeul amintește de întâlnirea dintre echipele militare ale celor două țări, care s-au înfruntat în 1919 pentru a marca sfârșitul Primului Război Mondial. Generalul american John Joseph Pershing a fost persoana cu ideea organizării meciului.

Românii au făcut două reprize diametral opuse, dominând categoric şi impunându-şi jocul în prima parte, în care au şi marcat, de altfel, 20 de puncte. În cea secundă, tricolorii s-au apărat bine şi au gestionat cu inteligenţă inferioritatea numerică în care s-au aflat după eliminarea temporară a lui Eugen Căpăţînă.

Echipa țării noastre a pus primele puncte pe tabelă în minutul 7, după eseul lui Johan van Heerden, transformat de Vlaicu. Trei minute mai târziu, Cătălin Fercu a reușit al doilea eseu al meciului, iar în minutul 16 Vlaicu a mărit diferența, din lovitură de pedeapsă. În finalul reprizei, Viorel Lucaci a reușit al treilea eseu, Vlaicu ratând iarăși transformarea.

Americanii au dominat repriza a doua, încercând să revină, iar în minutul 52 au reușit un prim eseu, prin Will Holder, care a și transformat. În minutul 69, același Holder a mai adus trei puncte pentru oaspeți, din l.p., dar scorul final l-a fixat Vlaicu, în minutul 74, tot din l.p.

„Băieţii au făcut o primă repriză bună, în care au respectat în cele mai mici detalii planul de joc, dar în partea secundă au luat jocul prea individual, au ieşit total din ceea ce vorbisem să facem, a fost un joc mult mai slab. Este o victorie importantă pentru noi, este primul meci şi este bine că l-am câştigat. Vom vedea ce s-a întâmplat în partea secundă, de ce nu au respectat planul, mai avem mult de lucrat pentru că urmează un alt meci important, cu Canada”, a declarat selecționerul Lynn Howells.

„Îi felicit pe băieţi pentru că au avut o săptămână grea. Este dificil să pregăteşti un meci în doar câteva zile, dar mă bucur că au fost motivaţi şi au avut încredere în ei. Este bine că am confirmat ascensiunea noastră, am confirmat prestaţia bună de la Cupa Mondială. Aşteptăm din 1999 o victorie cu SUA pe pământ românesc şi sunt fericit că în această seară s-a întâmplat acest lucru”, a declarat Haralambie Dumitraş, preşedintele Federaţiei Române de Rugby.

Au evoluat pentru România: Mihăiţă Lazăr, Eugen Căpăţînă, Alexandru Ţăruş - Johan van Heerden, Marius Antonescu - Viorel Lucaci, Vasile Rus, Stelian Burcea - Florin Surugiu, Jody Rose - Ionuţ Dumitru, Florin Vlaicu, Jack Umaga, Tangimana Fonovai - Cătălin Fercu (rezerve: Andrei Rădoi, Ionel Badiu, Alexandru Gordaş, Valentin Popîrlan, Andrei Gorcioaia, Valentin Calafeteanu, Stephen Shennan, 23. Vlăduţ Popa).

Următoarele două partide ale tricolorilor vor fi cu naționalele Canadei (locul 18 mondial), pe 19 noiembrie, și Uruguayului (locul 19 mondial), pe 26 noiembrie, de asemenea pe Stadionul „Arcul de Triumf”, de la ora 18.00.