Simona Halep a învins-o pe Irina Begu și s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid

05 Mai 2016 / 17:15 281 accesări

Simona Halep, ocupanta locului șapte în clasamentul WTA, a câştigat, joi, scor 6-3, 0-6, 6-1, meciul jucat cu o altă româncă, Irina Begu (34 WTA), în sferturile turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale în valoare de 4.771.360 de euro.

A fost a patra confruntare dintre cele două jucătoare, iar partida dintre cele două combatante a durat o oră și 38 de minute. În primul act, Halep a început bine, reușind să câștige primul game al meciului pe serviciul adversarei. S-a distanțat imediat și a condus, scor 2-0, iar de acolo fiecare jucătoare și-a câștigat serviciul. În ultimul game al setului, Simona a reușit un nou break și și-a adjudecat setul, scor 6-3.

Setul secund s-a desfășurat după cu totul alte coordonate. Constănțeanca de 24 de ani nu și-a mai regăsit ritmul din primul act, iar Irina Begu, ajutată și de antrenorul Adrian Cruciat, a câștigat setul doi fără a ceda vreun game. S-a terminat 6-0, iar meciul a intrat în decisiv.

Cea mai bine clasată româncă din circuitul WTA a început furibund ultimul act, fiind pregătită pentru un reviriment. A câștigat reușit un nou break, după ce și-a câștigat serivciul în debutul setului, iar tabela indica 2-0. Halep a condus și cu 3-0, dar imediat, Begu și-a câștigat serivciul. Simona a reușit din nou breakul, iar scorul a devenit 5-1, constănțeanca urmănd să servească pentru câștigarea partidei. Ultimul game a fost unul strâns, Halep adjudecându-și și ultimul set, reușind să se califice în semifinalele turneului.

În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Samatha Stosur și o altă româncă, Patricia Țig (21 de ani, 134 WTA).

Halep a rămas cea mai bine clasată tenismenă pe tabloul principal. Favorita 1, poloneza Agnieszka Radwanska (locul 2 WTA), a fost eliminată în primul tur. Germanca Angelique Kerber, cap de serie numărul 2, a pierdut tot în primul tur. Au mai părăsit întrecerea Garbine Muguruza (4 WTA), Viktoria Azarenka (5 WTA) şi Petra Kvitova (6 WTA).

Simona Halep a bifat o finală la Madrid, în 2014, dar anul trecut a fost eliminată în primul tur, astfel încât românca poate câştiga puncte importante în clasament. 1000 de puncte va primi câştigătoarea trofeului spaniol.