SSC Farul Constanța - CS Năvodari 3-1

Meci amical de fotbal între cele mai valoroase echipe din Liga a IV-a constănțeană

Sport 28 Februarie 2017 / 20:20 1547 accesări

Alexandru Grigoraș a înscris două goluri pentru SSC Farul Constanța

Programat inițial sâmbătă, pe terenul Metalul din Complexul Badea Cîrțan, meciul amical de fotbal dintre cele mai valoroase echipe din Liga a IV-a constănțeană, SSC Farul Constanța și CS Năvodari, nu s-a mai disputat pentru că suprafața de joc era serios înmuiată de ploaie. Partida a fost reprogramată pentru marți după-amiază și a avut loc pe un teren acceptabil, cel secund de la stadionul „Farul”.

În ciuda absențelor notabile din ambele tabere, s-a jucat în ritm alert și cu mare poftă, fotbaliștii celor două echipe arătându-se dornici să înceapă cât mai repede sezonul de primăvară. Rezultatul final a fost 3-1 pentru gazde, care au punctat prin Mazilu (minutul 38) și Al. Grigoraș (minutele 54 și 60). Golul de onoare al oaspeților a fost reușit de Scarlat (minutul 63).

Au evoluat formațiile:

SSC Farul Constanța (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina): Raul Gonzalez - Meleandră, I. Florea, Țăranu, D. Popa - Al. Grigoraș, Oancea, Ochia, Șicu - Mazilu, Dorel Zaharia (au mai jucat: Telișcă, Ganea, Edis Abibula, Măgureanu, Pavlicu, Sofronie, C. Matei).

CS Năvodari (antrenori Constantin Funda și Florin Adam): Lipovanu - Anton, Ed. Năstase, D. Radu, Bg. Evdochim - Bolfan, Voinea, Cazan, Chehaia - S. Memet, G. Butoi (au mai jucat: Romașcanu, L. Rădoi, Rz. Evdochim, Airinei, Scarlat).

La SSC Farul nu au putut evolua Neagu, Pătrașcu, R. Neagoe, Bumbac și Răvoiu, ultimii doi fiind accidentați. Marian Oancea, jucător de la Viitorul Fîntînele, a lăsat o impresie frumoasă și ar putea fi transferat pentru retur. În probe mai sunt portarii Andrei Telișcă și Eugen Ganea plus Costin Sofronie (ultima oară la Dunărea Călărași). Ultimul meci de verificare înaintea reluării campionatului este cel de sâmbătă cu Viitorul Fîntînele, programat în deplasare, de la ora 12.00.

Noutățile de la CS Năvodari sunt Sebastian Bolfan (de la Portul Constanța) și Laurențiu Rădoi. Au plecat în această iarnă Mihai Zugravu, Leonard Gheorghe, Alexandru Vieru (toți la Axiopolis Sport Cernavodă) și Ștefan Soldat (la Viitorul Fîntînele). CS Năvodari va juca miercuri cu juniorii U-17 de la Academia Hagi, iar sâmbătă cu CS Agigea (ambele meciuri se dispută în deplasare).

Fostul campion olimpic Ion Draica, președinte de onoare la SSC Farul Constanța

SSC Farul Constanța și-a reluat antrenamentele

SSC Farul, exemplu de marketing pentru fotbalul constănțean

Axiopolis Sport II Cernavodă și Inter Ion Corvin sunt lideri la jumătatea campionatului