Steaua a remizat cu Villarreal

Fotbal / UEFA Europa League, faza grupelor, etapa a 2-a: FC STEAUA - VILLARREAL 1-1

Sport 29 Septembrie 2016 / 22:12 639 accesări
Sulley Muniru (primul din stânga, în alb) a marcat golul Stelei

După înfrângerea cu 0-2 cu Osmanlispor, din prima etapă a fazei grupelor UEFA Europa League, FC Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, joi seară, întâlnirea cu favorita grupei L, Villarreal, scor 1-1. Partida disputată pe Arena Națională din Bucureşti a început cu golul oaspeţilor, din minutul 9, Rafael Borré păcălindu-i pe Toşca şi Niţă. Steliştii au egalat în minutul 20, prin Sulley Muniru, care a profitat de o eroare a portarului A. Fernández. De Amorim a trimis mingea în bara transversală în minutul 47, iar Niţă a respins balonul expediat din lovitură liberă de José Ángel, în prelungirile meciului, astfel că duelul s-a încheiat nedecis, aşa cum şi-a dorit antrenorul Laurenţiu Reghecampf.
Au evoluat următoarele formaţii - FCSB: Niță - Tamaș, Moke, Toșca (cpt.), Momčilović - Bourceanu, Sulley Muniru - Adi Popa (77 Jakolis), Boldrin, De Amorim (89 Ov. Popescu) - Golubović (77 Fl. Tănase); Villarreal: A. Fernández - Rukavina, Musacchio, Bonera, José Ángel - Jonathan dos Santos, N'Diaye, Bruno Soriano (cpt.), Cheryshev (73 Roberto Soriano) - Borré (82 Bakambu), Pato (63 Castillejo). Cartonaşe galbene: Borré, Rukavina, N'Diaye. Meciul a fost arbitrat la centru de Yevhen Aranovskiy (Ucraina).
În cealaltă partidă din etapa a doua a grupei L, FC Zurich - Osmanlispor 2-1 (Schönbächler 45+1, Čavuševič 79 / Maher 73).
Clasament: 1. Villarreal 4p (golaveraj: 3-2), 2. Osmanlispor 3p (3-2), 3. FC Zurich 3p (3-3), 4. FC Steaua 1p (1-3).

INTER MILANO A PIERDUT ŞI LA PRAGA

Celelalte rezultate din meciurile jucate joi seară, în grupele UEL -

GRUPA G: Ajax Amsterdam - Standard Liege 1-0 (Dolberg 28), Celta Vigo - Panathinaikos Atena 2-0 (Guidetti 84, Wass 89). Clasament: 1. Ajax 6p (3-1), 2. Celta 4p (3-1), 3. Standard 1p (1-2), 4. Panathinaikos 0p (1-4).

GRUPA H: KAA Gent - Konyaspor 2-0 (Saief 17, Renato Neto 33), Shakhtar Donetsk - SC Braga 2-0 (Stepanenko 5, Kovalenko 56). Clasament: 1. Shakhtar 6p (3-0), 2. Gent 4p (3-1), 3. Braga 1p (1-3), 4. Konyaspor 0p (0-3).

GRUPA I: FC Krasnodar - Nisa 5-2 (Smolov 22, Joãozinho 33, 65-pen., Ari 86, 90+3 / M. Balotelli 43, Cyprien 71), Schalke 04 Gelsenkirchen - Salzburg 3-1 (Goretzka 15, Ćaleta-Car 47-autogol, Höwedes 58 / Jonatan Soriano 72). Clasament: 1. Krasnodar 6p (6-2), 2. Schalke 6p (5-1), 3. Salzburg 0p (1-4), 4. Nisa 0p (2-6).

GRUPA J: AC Fiorentina - Qarabag FK 5-1 (Babacar 39, 45+2, N. Kalinić 43, Zárate 63, 78 / Ndlovu 90+2), Slovan Liberec - PAOK Salonic 1-2 (Komlichenko 1 / Athanasiadis 10-pen., 82). Clasament: 1. Fiorentina 4p (5-1), 2. PAOK 4p (2-1), 3. Slovan 1p (3-4), 4. Qarabag 1p (3-7).

GRUPA K: Hapoel Beer Sheva - Southampton 0-0, Sparta Praga - Internazionale Milano 3-1 (V. Kadlec 7, 25, Holek 76 / Palacio 71). Clasament: 1. Southampton 4p (3-0), 2. Hapoel 4p (2-0), 3. Sparta 3p (3-4), 4. Internazionale 0p (1-5).