„Stejari” contra „Arțari”, la Leicester

Cupa Mondială de rugby 2015 / Marți, de la ora 18.45, România va întâlni Canada

Sport 05 Octombrie 2015 / 16:34 834 accesări

Marți, de la ora 18.45, la Leicester este programat meciul dintre selecționatele României și Canadei, din Grupa D a Cupei Mondiale de rugby care are loc în Anglia și Țara Galilor. Pentru ambele echipe, partida reprezintă prilejul ideal de a acumula prima victorie în această grupă, dominată categoric de marile forțe Irlanda și Franța, care au câte 14 puncte și sunt deja calificate în sferturile de finală. Urmează în clasament Italia 5p, Canada 1p și România 0p, ultimele două meciuri din grupă fiind Italia - România și Franța - Irlanda, ambele programate duminică. Irlandezii și-au asigurat calificarea în sferturi după succesul obținut duminică seară, 16-9 (10-6) cu Italia, peninsularii reușind să obțină punctul bonus defensiv. Echipa învinsă din meciul Franța - Irlanda va juca în sferturi cu campioana mondială, Noua Zeelandă, remiza avatajându-i pe insulari. Pe lângă cele trei echipe amintite mai sus, în sferturi mai sunt calificate Australia și Țara Galilor, din Grupa A. Tot duminică, Argentina a învins Tonga cu scorul de 45-16 (20-13), primind şi punctul bonus ofensiv.

Naționala României va aborda partida contra Canadei cu formula standard de echipă, cu doar două modificări față de meciul pierdut cu Franța. La rândul său, antrenorul Canadei a făcut șase schimbări în primul XV pentru meciul cu România. Iată titularii noștri: 1. Mihăiță Lazăr, 2. Otar Turașvili, 3. Paulică Ion, 4. Valentin Popîrlan, 5. Johannes Van Heerden, 6. Valentin Ursache, 7. Viorel Lucaci, 8. Mihai Macovei (căpitan); 9. Florin Surugiu, 10. Michael Wiringi, 11. Ionuț Botezatu, 12. Florin Vlaicu, 13. Paula Kinikinilau, 14. Mădălin Lemnaru, 15. Cătălin Fercu. Rezerve: 16. Andrei Rădoi, 17. Andrei Ursache, 18. Alexandru Țăruș, 19. Daniel Carpo, 20. Stelian Burcea, 21. Valentin Calafeteanu, 22. Adrian Apostol, 23. Csaba Gal.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, „Stejarii” câștigând de trei ori, iar nord-americanii de două ori. Canada a pierdut primele trei meciuri la CM 2015, 7-50 cu Irlanda, 18-23 cu Italia și 18-41 cu Franța, iar România a fost învinsă de Franța cu 38-11 și de Irlanda cu 44-10. „Vor fi semifinala şi finala noastre. Scopul nostru a fost să jucăm bine contra echipelor mai puternice şi apoi să ne calificăm la Cupa Mondială câştigând aceste ultime două partide”, a afirmat selecţionerul Lynn Howells despre meciurile României contra Canadei şi Italiei.