Tomitanii Constanța, prima echipă de rugby din țară cu majorete!

La meciurile de pe teren propriu

Sport 09 Aprilie 2017 / 17:40 4354 accesări

Rugbyștii de la Tomitanii Constanța (echipament alb-albastru) au obținut doar punctul-bonus defensiv în partida cu Grivița

Duminică, pe stadionul „Mihail Naca” din Constanța, echipa Tomitanii Constanța a primit replica formației RC Grivița București, într-o partidă contând pentru etapa a 6-a, prima din returul Diviziei A, eșalonul al treilea din rugbyul românesc la nivel de seniori. Tânăra formație constănțeană, alcătuită exclusiv din jucători născuți în anii 1996 și 1997, a oferit o replică foarte bună mult mai experimentaților săi adversari, Grivița fiind campioana de anul trecut a Diviziei A, care a refuzat să promoveze în Divizia Națională de seniori, lăsând cale liberă pentru CS Mănăștur!

Gazdele au fost foarte aproape de victorie, cedând pasul doar pe final, din punct de vedere fizic, poate și pentru că Tomitanii nu au avut suficiente rezerve de valoare la dispoziție (jucătorii născuți în 1998 au fost plecați la Suceava). Prima repriză le-a aparținut constănțenilor, care au intrat la pauză cu scorul de 10-0 pe tabelă, grație unui eseu marcat de Părălește și transformat de Lolea (minutul 15) și unei lovituri de pedeapsă transformate de același Lolea (minutul 24).

Pe timpul pauzei, antrenorul oaspeților, Alexandru Marin, a schimbat planul tactic al echipei bucureștene, care și-a valorificat din plin superioritatea din grămezile ordonate sau spontane. Ca urmare, Grivița a întors rezultatul în 20 de minute, trecând la conducere cu 12-10 după eseurile lui Cl. Ștefan (48) și Ungureanu (59), al doilea fiind transformat de același Ungureanu. Lolea i-a readus pe constănțeni în avantaj din lovitură de pedeapsă (minutul 62), însă oaspeții, deși erau în inferioritate numerică (cartonaș galben Perniu, minutul 76), au mai înscris un eseu, prin Mamoc (minutul 80), transformat de Ungureanu. Eseul marcat de Sali a reaprins speranțele la victorie ale Tomitanilor, scorul devenind 18-19 în minutul 80+3, dar Ungureanu a stabilit rezultatul final, 22-18 pentru Grivița, din lovitură de pedeapsă (minutul 80+7). Cea mai înaltă apreciere pentru rugbyștii constănțeni este bucuria grivițenilor de după fluierul de final al arbitrului Robert Diaconescu!

„A fost o partidă frumoasă, încrâncenată, în care tinerii noștri jucători s-au descurcat foarte bine. Din păcate, ne-au lipsit cel puțin trei titulari, jucători născuți în 1998, care sunt la Suceava pentru turneul final Under-19, dar per ansamblu sunt mulțumit de modul cum s-a descurcat echipa în fața unui adversar cu jucători experimentați, unii dintre ei cu meciuri în Superligă sau în Divizia Națională de seniori. Scorul mă nemulțumește, dar jocul a fost, per ansamblu, foarte bun. Puteam să câștigăm acest meci, dar ne-a lipsit experiența, în primul rând, pentru că jucătorii noștri au căzut uneori în capcanele întinse de adversari. Avem viitor, credem în acești băieți și vom lupta să readucem rugbyul din Constanța acolo unde îi este locul. Lupta pentru promovare rămâne deschisă”, a declarat Răzvan Bota, managerul clubului constănțean.

Au evoluat pentru Tomitanii: Crețu, Portariu, Sali - D. Rusu, Tăbuș - Isleam, Alexe, Chiru - Mihalache, Lolea - Părălește, Oțelea, Glodeanu, Badea - Burlacu (au mai jucat: Militaru, Nedelea, Nica, Mavrodin, Secărea). De la Tomitanii au lipsit Țală, Băbănău, Necoară, T. Andrei, Ciorbac, Vătafu plus accidentatul Cucoș.

Celălalt rezultat din etapa a 6-a: CSM Sibiu - Sportul Studențesc 10-15. În clasament conduce RC Grivița București, cu 18 puncte, urmată de Tomitanii Constanța 16p, Dinamo II București 15p (un meci mai puțin disputat), Sportul Studențesc 10p și CSM Sibiu 1p.

În deschiderea partidei cu Grivița, de la ora 11.30, Tomitanii U-18 a dispus de Stejarul Buzău cu 79-0 (48-0), în Campionatul Național rezervat jucătorilor sub 18 ani.

PRIMELE MECIURI ALE TOMITANILOR ANIMATE DE MAJORETE!

La ambele partide programate duminică, publicul prezent în tribunele stadionului „Mihail Naca” din Constanța a fost delectat cu evoluțiile echipei de majorete a Tomitanilor, prima echipă de rugby din România care beneficiază de un show al majoretelor la meciurile de pe teren propriu. Cele 10 fete de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ din Constanța, pregătite de Magda Martinescu, director adjunct al instituției de învățământ și profesor de dans sportiv, au evoluat înaintea partidelor și în pauze.

TOMITANII U-19, BRONZ LA CAMPIONATUL NAȚIONAL DE RUGBY ÎN 10

Echipa de Divizia A a fost condusă de pe margine în meciul cu Grivița de managerul Răzvan Bota, pentru că antrenorul Cristian Cojocaru a însoțit la Suceava echipa de juniori sub 19 ani a clubului constănțean, care duminică a jucat în turneul final al Campionatului Național de rugby în 10. Formația constănțeană a ocupat locul 3 în clasamentul final, înregistrând următoarele rezultate: 7-0 cu LPS Suceava, 0-22 cu CSȘ 2 Baia Mare, 5-17 cu Steaua București.

Tomitanii Constanța vrea majorete la meciurile de rugby!