Tomitanii Constanța, lider în Divizia A

Rugby / Divizia A, etapa a 5-a

Sport 30 Octombrie 2016 / 16:37 2328 accesări

Tinerii rugbyști de la Tomitanii Constanța sunt primii în Divizia A de seniori!

Juniorii de la Tomitanii Constanța au preluat conducerea clasamentului în Divizia A de seniori la rugby, eșalonul al treilea din rugbyul românesc, după ce au obținut duminică după-amiază, pe stadionul „Mihail Naca” din Constanța, a treia victorie în patru meciuri disputate. În etapa a cincea, ultima a turului, Tomitanii au învins-o pe Dinamo II București cu scorul de 36-25 (17-8), adjudecându-și și punctul bonus ofensiv. A fost o partidă extrem de spectaculoasă, între două formații alcătuite din jucători sub 20 de ani, pentru că meciul a contat și pentru etapa întâi din Divizia Națională de juniori U-20. Dinamo a început mai bine, valorificându-și superioritatea din grămezile ordonate și din margini, grație gabaritului, însă constănțenii au replicat imediat printr-un joc mai bine organizat, prin viteză și îndemânare.

Gazdele au punctat prin eseurile lui Mihalache (2), Părălește, Burlacu, Țală și Tăbuș, trei fiind transformate de Lolea. Pentru dinamoviști au înscris A. Radu, M. Constantin, Iosif, Bumbac (eseuri) și Jugănaru (lovitură de pedeapsă și transformare).

Meciul nu a fost lipsit de evenimente mai puțin plăcute. Gazdele au avut doi jucători accidentați, Ciorbac (lovitură la coapsă) și Chiru, ultimul fiind transportat la spital cu ambulanța, pentru mai multe investigații, după ce a fost lovit violent în cap de un adversar. O fază la care arbitrul Robert Diaconescu nu a acordat niciun cartonaș! Tomitanii, în schimb, au văzut două cartonașe galbene, echivalente cu eliminări temporare de zece minute: Isleam (minutul 40+6) și Băbănău (minutul 56).

Antrenorul Tomitanilor, Cristian Cojocaru, a utilizat următorii jucători: Crețu, Țală, Băbănău - T. Andrei, D. Rusu - Alexe, Ciorbac, Chiru - Mihalache, Lolea - Părălește, Oțelea, Cucoș, Vătafu - Burlacu (au mai jucat: Isleam, Militaru, Tăbuș, Nedelea, Galanton, Braghiș).

„Am așteptat mult meciul acesta, pentru că nu mai jucasem de aproape o lună de zile, și suntem mulțumiți de rezultat. Băieții s-au descurcat bine, au avut poftă de joc. Sperăm să ne descurcăm la fel de bine și săptămâna viitoare, când vom juca la Timișoara. Ne bucurăm că au venit mulți spectatori la meci și le mulțumim că au fost alături de noi”, a declarat căpitanul echipei constănțene, centrul Tiberiu Oțelea.

„A fost un meci cu multe eseuri, iar publicul din tribune a gustat din plin spectacolul rugbystic. Ne bucurăm că putem aduce la țărmul mării acest spectacol. Le mulțumim tuturor celor care au venit astăzi la stadion și sper că le-am oferit un spectacol frumos. Nu am avut prea mult timp să pregătim acest meci, pentru că am avut 10 jucători la naționala U-20, la stagiul de pregătire pentru Campionatul European de anul viitor. Dinamo crește jucători pentru echipa mare și toți juniorii fac antrenamente cu formația din SuperLigă”, a spus Cristian Cojocaru.

Să mai spunem că startul partidei a fost dat de un fost campion național cu Farul Constanța, Vasile Giuglea (83 de ani), și că în pauză a fost organizat pentru spectatori un concurs de executat lovituri de picior la but, cu premii contând în cinci mingi de rugby.

Partida care va încheia turul Diviziei A este restanța dintre Dinamo II București și RC Grivița București, programată pe 6 noiembrie, de la ora 11.00. În clasament conduce Tomitanii Constanța, cu 15 puncte din 4 jocuri, urmată de RC Grivița București, cu 14p/3j, Dinamo II București 10p/3j, Sportul Studențesc 6p/4j și CSM Sibiu 0p/4j.

TOMITANII U-18, ÎNVINGĂTORI LA BUZĂU

Echipa de juniori sub 18 ani a clubului constănțean, condusă de managerul Răzvan Bota, a evoluat sâmbătă la Buzău, în campionatul național rezervat acestei categorii de vârstă, Zona Muntenia. Tomitanii au câștigat cu 56-10 în fața echipei locale RC Stejarul, marcând zece eseuri, prin Ciocoiu (2), Pocovnicu (2), Zibileanu (2), Cuprian, Colipea, Bălan și Gimpirea, la care Pocovnicu a adăugat trei transformări.

Juniorii de la Tomitanii au reușit prima victorie din istorie la nivel de seniori!